Дітям потрібна наша зацікавленість ними, турбота, а не матеріальні подачки

Дітям потрібна наша зацікавленість ними, турбота, а не матеріальні подачки

Розповідає Павло Шульга, представник Уповноваженого Президента України із захисту прав дитини (місто Миколаїв).

Розкажіть про вашу родину, про дітей

Дружину звати Олена, у нас вісім дітей. Біологічна дитина одна – син, він наймолодший, йому 6 років. Прийомних дітей сім, вони підлітки.

Чиєю ініціативою було узяти дітей?

Це було наше рішення з дружиною, виважене, вимолене, навіть коли в нас ще взагалі не було дітей. Після народження Сашка, нашого біологічний сина, ми вирішили остаточно, що будемо допомагати дітям-сиротам. І ми дуже вдячні нашому другу, пастору, який порадив нам спочатку народити свою дитину, щоб зрозуміли, що таке батьківство. Я також тоді був пастором, на служінні. Але якби нам тоді сказали, що в нас буде вісім дітей, то ми б злякалися цього!

Тобто ви недавно прийняли таку кількість дітей?

Ми не всиновлювали, ми прийняли, є така юридична форма – дитячий будинок сімейного типу. Спочатку, 6 років тому, ми були прийомною сім’єю – мали до п’яти дітей, двоє. Потім ще двох ми взяли через рік, а потім ще трьох дітей – вже в Миколаєві. Тому ми зараз є батьками-вихователями дитячого будинку сімейного типу.

Чому саме стільки? Чому саме сім?

Це було палке бажання як християнина допомогти більшій кількості дітей, ми бачили, що ми справляємось. Ми з дружиною почали навчатися, ретельно розбирати цю сферу: що це за діти, яка їх особливість. Ми прийняли рішення брати ще дітей, коли ми мали чотирьох, і коли ми взяли останніх трьох, ми вже знали, що більше брати не будемо.

Розуміли, що ця сфера дуже важлива, що в церкві, в суспільстві її невірно розуміють, що нам потрібно навчатися для повного розуміння того, як виховувати цих дітей. До цього ми мали по дві вищі освіти, і ще окремо отримали освіту в соціальній сфері в Києво-Могилянській академії для того, щоб розібратись і усе робити професійно.

Сьогодні ми допомагаємо іншим сім’ям, тобто ми вже професійно цим займаємось. Дружина моя є всеукраїнським тренером, фрілансером, вона навчає прийомні сім’ї, соціальних працівників обласних і міських соціальних служб.

Тобто ви проводите тепер тренінги, лекції?

Так, тренінги, лекції, майстер-класи, ми займаємось деінституціалізаційною програмою при обласній державній адміністрації, при Президентові України. Я, разом з Миколою Кулебою, будучи його представником, займаюсь навчанням інших сімей, охочих допомагати дітям-сиротам професійно, і Господь повів, благословив нас в цьому!

Ви сказали, що у вас семеро дітей. Чи є серед них однокровні брати чи сестри?

Так, у нас три сімейні групи: перша – двоє дітей, хлопчик і дівчинка, друга – дві сестрички і третя – це братик і дві сестрички.

Це держава вимагає, якщо в дитини є брат чи сестра, брати їх одразу сім’єю?

Так, це є пріоритетом, ми працюємо так, щоб не розлучати дітей. Але є випадки, коли всиновлюють лише одну дитину, а інша залишається по тим чи іншим причинам в інтернатному закладі чи будинку дитини, але пріоритетом є збереження сімейної групи.

Розкажіть, які були труднощі або, можливо, які зараз у вас труднощі в цій справі?

Мабуть, найголовніша трудність – це ми самі, ми вже дорослі люди і виросли в сім’ях, де були батьки. Хоча моя дружина є напівсиротою, її батька вбили, коли їй було 14 років. Мати працювала багато, тому своїх молодших братика та сестричку практично вона виховала, тому це їй близько було. А мої батьки дуже багато часу приділяли своїй кар’єрі, тому що вони були народними артистами в Радянському Союзі, і я ріс у бабусі з дідусем.

Тому ми трішки розуміємо, що це таке. Труднощі виникають в тому, що не завжди ми розуміємо цих дітей, бо вони пережили дуже велику травму: психологічну, фізичну. Інколи їхня поведінка наштовхує людей думати, що вони погані, вже ніколи не зміняться, це – гени. Але це все міфи, і тому ми з дружиною дуже багато навчаємось, вивчаємо цю травму, це є ціла наука.

Головне завдання – це налаштовувати довірливі стосунки з цими дітьми, полюбити їх, це єдиний шлях для того, щоб вони були зціленими! Тому ми, як віруючі люди, просимо у Бога, молимось і дуже ретельно вивчаємо цю сферу, щоб допомогти цим дітям. Взагалі, вони всі дуже класні, талановиті, індивідуально цікаві. Тому їм просто потрібно вміти допомогти.

Чи був хтось проти, коли ви йшли на такий крок?

Так, наші друзі і рідні не всі нас зрозуміли. Близькі друзі були першими людьми, які казали, що у нас буде безліч проблем: діти з неблагополучних сімей, вони крадуть, вони хворіють постійно, гени не переробиш, вони нашу біологічну дитину будуть вчити поганим речам, було багато таких моментів. Та згодом вони переконувались в іншому, тому що бачили, що наші діти дійсно стали нашими, вони виходили з цієї травми і починали з нами будувати довірливі відносини.

Ці діти з-за того, що ми, дорослі, їх покинули, позабували, і тільки на Різдвяні свята згадуємо про них, так би мовити відкуповуємось від них, вони закриті, недовірливі до нас, дорослих. Привеземо подаруночки, ляльковий театр покажемо, але не це потрібно дітям, їм потрібна любляча сім’я, люблячі дорослі, їм потрібен друг, який допоможе їм вийти з цієї травми і піти в життя. Це – головне. Ми на сьогодні вирішили казати і своїм друзям і близьким людям: «Друзі, давайте будемо робити, як Христос».

Ісус не приходив до купальні Віфезда і не роздавав усім подарунки, Він прийшов, щоб зцілити тих, хто вірив і хотів цього дуже сильно. Він дійсно допомагав. Коли Ісус казав: «Пустіть дітей, нехай приходять до мене», Він не мав на увазі подарунки роздавати. Тому сьогодні ми ведемо пропаганду того, що цим дітям потрібна саме наша зацікавленість ними, турбота, а не матеріальні подачки. Потрібно брати цих дітей за руку і допомагати їм хоча б на якомусь етапі їхнього життя.

Якою була реакція тих людей, які були проти вашого кроку?

Дальні друзі сказали, що ми не до кінця розібрались, і надалі, якщо треба буде якась допомога, то «кажіть, але ми все рівно вас не розуміємо». А близькі люди та друзі просто мовчали: очікували, дивились, що з того вийде. Ми хотіли, щоб вони підтримували цих дітей, вони потрохи підключались і розуміли, що це не так вже й погано. У багатьох наших друзів був, так би мовити, конфлікт в голові: навіщо нам все це, якщо ми повністю забезпечені всім.

Чи є щось, про що ви шкодуєте взагалі?

Так, шкодую, що не навчився спочатку, а потім узяв дітей. Нам прийшлося навчатися вже в процесі їхнього виховання. І сьогодні я прошу прощення у дітей за те, що не завжди чинив вірно щодо їхнього виховання, щодо прояву любові, розуміння їх вчинків. Є така формула у нас, що погана поведінка дитини не дорівнює поганій дитині. Для цього є причини, травма має відбиток. Бо дитина ніколи не скаже дорослому, як їй допомогти. Це дорослий повинен розібратися.

Чи підтримує якимось чином вас держава?

Держава виплачує нам кошти на дітей більше одного прожиткового мінімуму на одну дитину, а також нам з дружиною – трохи менше двох прожиткових мінімумів як батькам-вихователям. Ми маємо статус батьків-вихователів, заключивши договір зі службою у справах дітей, оскільки сімейна форма виховання – це на сьогоднішній день є послугою, яку ми власне надаємо.

Ми повинні популяризувати це в нашому суспільстві. Ми все для цього зараз робимо з Уповноваженим, щоб люди розуміли, що це не є за гроші, що це важка праця, але дуже важлива. Тому що, якщо ми не змінимо статистику, яка є невтішною, 30 відсотків випускниць інтернатів знову будуть віддавати своїх дітей до дитячих будинків, і це – як замкнене коло.

Також від держави раз на два роки нас запрошують для навчання, та ми вже самі проводимо ці тренінги, самі надаємо батькам цю послугу, яка є головною, оскільки ми самі не знаємо, чого боїмося. Ми з дружиною допомагаємо і документально все оформити, і в нас є добрий досвід. Вже декілька сімей беруть діток на виховання. Є результат, за це – слава Богу!

Чи можете ви, як фахівець, назвати, які є форми усиновлення дітей, опікування ними?

Пріоритетним і найголовнішим є усиновлення, тому що дитина отримує спадщину, прізвище,отримує назавжди батька та матір, які будуть опікуватись нею. Друге – це опіка. Це більш торкається сімей, які не можуть виховувати свою дитину з різних причин, тоді найближчим, рідним людям пропонується взяти дитину під опіку. Є дві альтернативні форми: прийомна сім’я (до п’яти прийомних дітей) і дитячий будинок сімейного типу (до 10 прийомних дітей, з урахуванням біологічних).

Є також нова форма – патронатна сім’я, це сім’я, яка допоможе дитині пройти важкий період при вилученні її з рідної сім’ї. Щоб не поміщати дитину в центр соціально-психологічної реабілітації, де вона отримує величезну травму, дитину на три місяці приймають в патронатну сім’ю, поки вирішують ситуацію з біологічними батьками. Цей термін можна продовжувати ще на три місяці. Тим часом дитині шукають альтернативну форму прийомної сім’ї. Патронатна сім’я – це експеримент в нашій країні, який добре себе зарекомендував.

Які найпоширеніші причини того, що діти стають сиротами?

Все дуже просто. Як християнин, перше, що я повинен сказати, це те, що люди залишили Господа і Його заповіді, це – перша і головна причина. Друга – це алко- і наркозалежні, асоціальні сім’ї. На сьогодні основними причинами є також духовна необізнаність людей, як діяти в кризових ситуаціях, соціалізуватись у суспільстві, і ще дуже важлива ментальність нашого народу. Сім’ї не беруть відповідальність за дітей, яких народжують.

Важливо змінювати ментальність наших людей. Потрібно навчати в нашій державі молодь сімейним цінностям, інститут сім’ї необхідно підняти на гідний рівень, щоб молодь створювала біблійні сім’ї. Церква повинна зробити все, щоб популяризувати та навчати, як створити міцну біблійну сім’ю. Сьогодні держава дає таку можливість, але у нас не вистачає фахівців.

Чи володієте ви статистичною інформацією про кількість дітей-сиріт в Україні?

Більш ніж 105 тисяч дітей сьогодні є сиротами в Україні. Шість тисяч – це сироти, а решта – це сироти при живих батьках. І тому наставництво – це є форма допомоги таким дітям. Вони знаходяться в інституціях, в інтернатних закладах при живих батьках, які позбавлені батьківських прав.

Яка форма виховання на вашу думку є найефективнішою?

Будування довірливих відносин. Це є дуже важливим. Завдяки любові, довірі, терпінню я зміг побудувати довірливі відносини з дітьми, які не є моїми, які в мене крали, які нецензурно висловлювались, які розривали мою сім’ю на шматки. В Техасі є інститут, де навчають методиці довірливих відносин. Та, по суті, це є біблійна модель! Пам’ятати, що Господь люблячий, прощаючий, а не тиран, якого потрібно боятися. Відносини потрібно будувати, а це – праця, велика боротьба.

Ми займаємось допомогою в цій сфері, в нас є професійні тренери, майстер-класи, є терапевтичний табір для того, щоб на практиці показати батькам, як будувати, ці довірливі відносини.

Як можна побороти проблему того, що діти-сироти в майбутньому стають неадаптованими в суспільстві, неграмотними, алко- та наркозалежними? І які кроки варто зробити державі та суспільству, аби уникнути цієї проблеми?

Потрібно віддати належне державі, адже на законодавчому рівні був прийнятий Закон про наставництво, це дуже сильна система. Профілактикою цієї проблеми є наставництво. Значущий дорослий, який допомагає дитині повністю адаптуватись, соціалізуватись навіть на побутовому рівні. Це працює таким чином: наставник бере дитину так би мовити за руку (а цій дитині може бути 18 і навіть 20 років) і веде її по життю, наставляє, направляє, підказує, підтримує і т.д. Дев’яносто відсотків дітей, які мали наставників, дуже добре соціалізуються.

Що б ви порадили людям, які бажають зробити цей крок і взяти опіку над дитиною?

Перше – це щоб молились до Бога і просили мудрості. Щоб зрозуміти цю дитину, потрібно сфокусувати свій зір на її потребах. Обов’язково навчатися будувати відносини безумовного прийняття, любові, довірливих відносин. Дитина – це не іграшка, дитина – це жива людина, яка кричить: «Допоможи мені!».

Як ваша діяльність називається?

Я є експертом офісу Уповноваженого Президента України з захисту прав дитини, це моя діяльність з Уповноваженим Миколою Кулебою. В цю діяльність входить популяризація альтернативних форм сім’ї, а також деінституціалізація інтернатних закладів та виведення дітей на сімейні форми виховання.

Також я є головою громадської організації, яка проводить благодійну діяльність, ми допомагаємо дітям з особливими потребами. Відкрито тренінговий центр, де навчаємо батьків-вихователів, просто людей, які бажають стати наставниками. Співпрацюємо з керівниками обласних та районних соціальних служб, проводимо профілактичну роботу з неблагополучними, проблемними сім’ями. Також з телеканалом «Надія» знімаємо проект «Народжені бути в сім’ї».

Скільки часу працюєте в цій сфері?

Два роки, як була створена наша організація. П’ять років ми вже батьки-вихователі. Найстаршій дитині 15 років.

Запитання – Матвій Ярчак

image_pdfimage_print
Поділитися

Святе Писання
Святе Писання, що складається зі Старого та Нового Завітів, є Словом Божим письмово переданим по Божественному натхненню через святих людей Божих, які виголошували й писали його по спонуканню Святого Духа. За допомогою цього Слова Бог передав людству необхідні для спасіння знання. Біблія має безперечний авторитет і представляє непогрішиме відкриття Його волі. Вона є мірилом характеру і критерієм досвіду, вичерпним викладом доктрин і достовірним повідомленням про дії Бога в історії нашого світу.
Пс. 118:105; Прип. 30:5, 6; Іс. 8:20; Ів. 17:17; 1 Фес. 2:13; 2 Тим. 3:16, 17; Євр. 4:12;
2 Пет. 1:20, 21
Трійця
Бог єдиний. Отець, Син і Святий Дух – єдність трьох довічних Особистостей. Бог безсмертний, всемогутній, всезнаючий, всюдисущий та понад усе. Він безмежний і вище людського розуміння, однак Його можна пізнати за допомого Його відкриття про Самого Себе. Бог, Який є любов, навіки гідний поклоніння, честі і служіння всього творіння.
Бут. 1:26; Повт. 6:4; Іс. 6:8; Мф. 28:19; Ів. 3:16; 2 Кор. 1:21, 22; 13:14; Єф. 4:4-6;
1 Пет. 1:2
Бог Отець
Бог Вічний Отець є Творець, Першопричина, Вседержитель і Незалежний Правитель всього творіння.

Він справедливий і святий, милостивий і добрий, повільний на гнів і сповнений постійної любові та вірності.

Якості та сили, що проявилися в Сині та Святому Дусі також є якостями та силами Отця.
Бут. 1:1; Повт. 4:35; Пс. 109:1, 4; Ів. 3:16; 14:9; 1 Кор. 15:28; 1 Тим. 1:17; 1 Ів. 4:8; Об'яв. 4:11
Бог Син
Бог Вічний Син з’явився втіленим в Ісусі Христі. Через Нього все було створено, дякуючи Йому був відкритий характер Бога, завдяки Йому здійснилося спасіння людства і через Нього відбувається суд над нашим світом. Будучи навіки істинним Богом, Він став також справжньою людиною, Ісусом Христом. Він був зачатий Святим Духом і народжений дівою Марією. Він жив і переносив спокуси як людина, проте явив Собою досконалий приклад праведності і любові Божої. Вчинені Ним чудеса були проявом сили Божої і свідченням того, що Він був дійсно Богом – обіцяним Месією. Він добровільно постраждав і помер на хресті за наші гріхи, зайнявши наше місце. Воскрешений з мертвих, Він вознісся на небо, щоб заради нас здійснювати служіння в небесному святилищі. Він знову прийде в цей світ у славі для остаточного визволення Свого народу і для того, щоб відновити все знову.
Іс. 53:4-6; Дан. 9:25-27; Лк. 1:35; Ів. 1:1-3, 14; 5:22; 10:30; 14:1-3, 9, 13; Рим. 6:23;
1 Кор. 15:3, 4; 2 Кор. 3:18; 5:17-19; Флп. 2:5-11; Кол. 1:15-19; Євр. 2:9-18; 8:1, 2
Бог Дух Святий
Бог Вічний Дух Святий діяв разом з Отцем і Сином при створенні, втіленні та спокуті. Він – така ж Особистість, як Отець і Син. Він надихав письменників Біблії. Він наповнив силою життя Христа. Він привертає і переконує людей; і тих, хто відгукується, Він оновлює і відтворює в них образ Божий. Посланий Отцем і Сином, щоб завжди бути з Його дітьми, Він наділяє Церкву духовними дарами, дає їй силу в її свідоцтві про Христа і в згоді зі Святим Писанням наставляє її на всяку істину.
Бут. 1:1, 2; 2 Цар. 23:2; Пс. 50:12; Іс. 61:1; Лк. 1:35; 4:18; Ів. 14:16-18, 26; 15:26;
16:7-13; Дії 1:8; 5:3; 10:38; Рим. 5:5; 1 Кор. 12:7-11; 2 Кор. 3:18; 2 Пет. 1:21
Створення світу
Бог в Писанні достовірно представив хронологію Своєї творчої діяльності. Протягом недавніх шести днів творіння Господь створив «небо і землю, море і все, що в них», а сьомого дня «спочив». Таким чином, Господь встановив Суботу як вічний пам’ятник Його праці, здійсненої і завершеної протягом шести буквальних днів, які разом з Суботою утворили той тиждень, що нам відомий сьогодні. Перші чоловік і жінка були створені за образом Божим, як вінець творіння, отримавши право володіння світом і обов’язок піклуватися про нього. Світ, при завершенні свого створення, як сказано в Біблії, був «вельми добрий», і його досконалість проголошувала славу Божу.
Бут. 1-2, 5, 11; Вих. 20:8-11; Пс. 18:2-7; 32:6, 9; 103; Іс. 45:12; Дії. 17:24; Кол. 1:16; Євр. 1:2; 11:3; Об'яв. 10:6; 14:7
Природа людини
Чоловік і жінка були створені за образом і подобою Божою як істоти, наділені індивідуальністю, силою і свободою мислити і діяти. Людина, за задумом Божим, – це нерозривна єдність тіла, душі і духу. Але хоча люди і були створені як вільні істоти, їх життя залежало від Бога. Однак, не послухавши Бога, наші прабатьки таким чином відмовилися визнати свою залежність від Нього і втратили своє високе положення. Образ Божий в них спотворився, і вони стали схильні до смерті. Їхні нащадки успадковують гріховну природу з усіма витікаючими з цього наслідками. Вони народжуються зі слабкостями і схильностями до зла. Але Бог у Христі примирив із Собою світ і Духом Своїм відновлює в смертних, що каються образ Творця. Створені для слави Божої, ми покликані любити Його, один одного і світ, що оточує нас.
Бут. 1:26-28; 2:7, 15; 3; Пс. 8:5-9; 50:6, 11; 57:4; Єрем. 17:9; Дії. 17:24-28; Рим. 5:12-17; 2 Кор. 5:19, 20; Єф. 2:3; 1 Фес. 5:23; 1 Ів. 3:4; 4:7, 8, 11, 20
Велика боротьба
Все людство залучено в велику боротьбу між Христом і сатаною. Вона розпочалась на небі в зв’язку з тим, що був поставлений під сумнів характер Бога, Його закон і справедливість Божого правління у всесвіті. Один зі створених ангелів, наділений свободою вибору, в своєму самозвеличенні став сатаною, противником Бога. Це призвело до повстання частини ангелів. Сатана викликав дух спротиву Богові в нашому світі, коли втягнув Адама і Єву в гріх. В результаті цього гріха, скоєного людьми, образ Божий став спотвореним в людстві. З цієї ж причини створений світ втратив свій порядок і був спустошений під час всесвітнього потопу, про що свідчить представлена ​​в Бут. 1-11 хронологія. На очах у всього творіння цей світ перетворився на арену світової боротьби, в результаті якої люблячий Бог буде затверджений в Своїх правах. Христос посилає Святого Духа і вірних ангелів, щоб вони допомагали народу Божому в цій великій боротьбі, направляли, захищали і зміцнювали його на шляху, що веде до спасіння.
Бут. 3; 6-8; Йов 1:6-12; Іс. 14:12-14; Єзек. 28:12-18; Рим. 1:19-32; 3:4; 5:12-21; 8:19-22; 1 Кор. 4:9; Євр. 1:14; 1 Петр. 5:8; 2 Петр. 3:6; Об'яв. 12:4-9
Життя, смерть і воскресіння Христа
Життя Христа проходило в досконалому послузі волі Божій. Його страждання, смерть і воскресіння – це єдино можливий шлях спокути скоєних людьми гріхів. Кожен, що приймає вірою це примирення з Богом, має вічне життя. Все творіння може краще осягнути нескінченну і святу любов Творця. Це досконале примирення виправдовує справедливість Божого Закону і милосердя характеру Творця. Так відбувається засудження наших гріхів і забезпечується наше прощення. Смерть Христа є замісною, спокутною, примиряючою і перетворюючою. Воскресіння Христа у плоті є знаком перемоги Бога над силами зла, і для приймаючих це примирення, служить свідченням їхньої перемоги над гріхом і смертю. Воскресіння проголошує панування Ісуса Христа, перед Яким схилиться кожне коліно на небі і на землі.
Бут. 3:15; Пс. 22:1; Іс. 53; Ів. 3:16; 14:30; Рим. 1:4; 3:25; 4:25; 8:3, 4; 1 Кор. 15:3, 4,
20-22; 2 Кор. 5:14, 15, 19-21; Флп. 2:6-11; Кол. 2:15; 1 Петр. 2:21, 22; 1 Ів. 2:2; 4:10
Спасіння у Христі
За нескінченної любові і милості Бог учинив так, що Христос, який не знав гріха, став гріхом заради нас, щоб в Ньому ми стали праведними перед Богом. Під впливом Святого Духа ми усвідомлюємо нашу потребу в Спасителі, визнаємо нашу гріховність, каємося в наших злочинах і вірою приймаємо Ісуса як Спасителя і Господа, як Того, Хто зайняв наше місце на хресті і залишив нам приклад. Ця спасаюча віра приходить до нас від Божественної сили Його Слова і є даром Божої благодаті. Завдяки Христу Бог виправдовує і приймає нас як Своїх синів та дочок і позбавляє від панування гріха. Дія Духа Святого створює в нас відродження і освячення. Дух оновлює наш розум, записує в наших серцях Божий закон любові і дає нам силу жити святим життям. Перебуваючи в Ньому, ми стаємо причасниками Божественної природи і отримуємо впевненість у спасінні як тепер, так і на суді.
Бут. 3:15; Іс. 45:22; 53; Єрем. 31:31-34; Єзек. 33:11; 36:25-27; Авв. 2:4; Мк. 9:23, 24; Ів. 3:3-8, 16; 16:8; Рим. 3:21-26; 8:1-4, 14-17; 5:6-10; 10:17; 12:2; 2 Кор. 5:17-21; Гал. 1:4; 3:13, 14, 26; 4:4-7; Єф. 2:4-10; Кол. 1:13, 14; Тит 3:3-7; Євр. 8:7-12; 1 Пет. 1:23; 2:21, 22; 2 Пет. 1:3, 4; Об'яв. 13:8
Зростання у Христі
Прийнявши смерть на хресті, Ісус здобув перемогу над силами зла. Він, Який переміг злих духів під час Свого земного служіння, зруйнував їх владу і зробив неминучою їх остаточну загибель. Перемога Ісуса забезпечує і нам перемогу над цими силами, які все ще прагнуть управляти нами, в той час як ми ходимо перед Ним в мирі, радості і впевненості в любові Божої. Зараз Святий Дух перебуває в нас і наділяє нас силою. В постійної прихильності Ісусу, нашому Спасителю і Господу, ми звільнені від тягаря минулих вчинків. Ми більше не перебуваємо в темряві, страху перед силами зла, невігластві та безцільності, які супроводжували наше колишнє життя. Здобувши цю нову свободу в Христі, ми покликані розвинути свій характер в подобі Його характеру, спілкуючись з Ним щодня в молитві, насичуючись Його Словом, розмірковуючи над Ним і Його Промислом, віддаючи Йому хвалу, збираючись на спільні богослужіння та беручи участь в здійсненні місії Церкви. Ми також покликані наслідувати приклад Христа, здійснюючи співчутливе служіння заради задоволення фізичних, інтелектуальних, соціальних, емоційних і духовних потреб людей. Коли ми віддаємо нашу любов оточуючим і свідчимо про спасіння в Христі, постійна присутність Божа через Духа Святого перетворює кожну хвилину нашого життя і кожну справу в духовний досвід.
1 Пар. 29:11; Пс. 1:1, 2; 22:4; 76:12, 13; Мф. 20:25-28; 25; 1:31-46; Лк. 10:17-20; Ів. 20:21; Рим. 8:38, 39; 2 Кор. 3:17, 18; Гал. 5:22-25; Єф. 5:19, 20; 6:12-18; Флп. 3:7-14; Кол. 1:13, 14; 2:6, 14, 15; 1 Фес. 5:16-18, 23; Євр. 10:25; Як. 1:27; 2 Пет. 2:9; 3:18; 1 Ів. 4:4
Церква
Церква є спільнота віруючих, які визнають Ісуса Христа своїм Господом і Спасителем. Як і народ Божий в старозавітні часи, ми покликані зі світу, ми об’єднуємося для богослужіння, для спілкування, для вивчення Слова Божого, для святкування Вечері Господньої, для служіння всьому людству і для проголошення Благої вісті в усьому світі. Свою духовну владу Церква отримала безпосередньо від Христа, Який є втілене Слово, відкрите в Писанні. Церква – це Божа родина, і члени її, усиновлені Богом, живуть на підставі укладеного з Ним нового завіту. Церква – це тіло Христове, суспільство людей, об’єднаних вірою, і глава цього тіла Сам Христос. Церква – це наречена, заради якої Христос помер, щоб освятити і очистити її. При Його урочистому поверненні вона постане перед Ним як славна Церква, яка зберегла вірність в усі віки, відкуплена Його кров’ю та не має ні плями, ні вади – свята і бездоганна.
Бут. 12:1-3; Вих. 19:3-7; Мф. 16:13-20; 18:18; 28:19, 20; Дії. 2:38-42; 7:38; 1 Кор. 1:2;
Єф. 1:22, 23; 2:19-22; 3:8-11; 5:23-27; Кол. 1:17, 18; 1 Пет. 2:9
Церква Останку та її місія
Вселенська Церква складається з тих, хто істинно вірить в Христа. Але в останні дні, під час загального боговідступництва, Бог покликав Церкву Останку до дотримання заповідей Божих і збереження віри в Ісуса. Церква Останку проголошує настання години суду, сповіщає спасіння через Христа і проповідує наближення Його Другого пришестя.

Ця місія проголошення істини символічно представлена трьома ангелами в 14 розділі книги Об’явлення. За часом ця місія збігається з судом, який відбувається на небесах, і результатом її є покаяння і виправлення людей. Кожен віруючий покликаний особисто брати участь в цьому загальному свідоцтві.
Дан. 7:9-14; Іс. 1:9; 11:11; Єрем. 23:3; Мих. 2:12; 2 Кор. 5:10; 1 Пет. 1:16-19; 4:17; 2 Пет. 3:10-14; Юд. 3, 14; Об'яв. 12:17; 14:6-12; 18:1-4
Єдність в Тілі Христовому
Церква – це єдине Тіло послідовників Христа, покликаних із всякого народу, племені та язика. В Христі ми стаємо новим творінням. Серед нас не повинно бути відмінності незалежно від раси, культури, освіти, національності, статі, соціального і майнового стану. Ми всі рівні в Христі, Який за допомогою єдиного Духа об’єднав нас між собою і привернув до Себе. Ми повинні служити і приймати служіння неупереджено і з чистим серцем.
Завдяки відкриттю, яке нам дав Ісус Христос у Святому Письмі, ми маємо одну і ту ж віру і надію, одне і те ж прагнення служити всьому людству. Джерелом такої єдності є триєдиний Бог, Який прийняв нас як Своїх дітей.
Пс. 132:1; Мф. 28:19, 20; Ів. 17:20-23; Дії. 17:26, 27; Рим. 12:4, 5; 1 Кор. 12:12-14;
2 Кор. 5:16, 17; Гал. 3:27-29; Єф. 2:13-16; 4:3-6, 11-16; Кол. 3:10-15
Хрещення
Хрещення – це Боже повеління, за допомогою якого ми сповідуємо свою віру в смерть і воскресіння Ісуса Христа, а також свідчимо, що ми померли для гріха і тепер прагнемо до оновленого життя. Таким чином, ми визнаємо Христа Господом і Спасителем і стаємо частиною Його народу після прийняття в члени Його Церкви. Хрещення – це символ нашої єдності з Христом, прощення гріхів і прийняття Духа Святого.

Хрещення здійснюється зануренням у воду, і до нього допускаються ті, хто має віру в Ісуса і засвідчив про каяття в гріхах. Хрещенню передують вивчення Святого Писання і прийняття його вчення.
Мф. 28:19, 20; Дії. 2:38; 16:30-33; 22:16; Рим. 6:1-6; Гал. 3:27; Кол. 2:12, 13
Вечеря Господня
Вечеря Господня – це спільне прийняття символів тіла і крові Ісуса як наочне підтвердження віри в Нього, нашого Господа і Спасителя. При здійсненні цього обряду присутній Сам Христос, який спілкується зі Своїм народом і зміцнює його сили. Беручи участь у Вечері, ми з радістю сповіщаємо спокутну смерть Господа і Його повернення у славі. Готуючись до Вечері, віруючі досліджують своє серце, сповідують свої гріхи і каються в них. Перед прийняттям символів відбувається служіння ногоомиття, встановлене нашим Божественним Учителем як символ оновлення, очищення і як вираз готовності служити одне одному в християнському смиренні, а також для того, щоб сприяти об’єднанню сердець в любові. Служіння Вечері відкрито для участі в ньому всіх віруючих християн.
Мф. 26:17-30; Ів. 6:48-63; 13:1-17; 1 Кор. 10:16, 17; 11:23-30; Об'яв. 3:20
Духовні дари та духовне служіння
Впродовж всіх віків Бог наділяв усіх членів Своєї Церкви духовними дарами, які кожен повинен використовувати на благо Церкви і людства. Цими дарами Святий Дух наділяє кожного члена Церкви по Своїй волі. Таким чином, Церква стає здатною виконати дане їй Богом призначення. Відповідно до Писання, до духовних дарів відносяться віра, дар зцілення, дар пророцтва, дар проповіді, учительський дар, дар управління, дар примирення, дар співчуття, дар милосердя та самовідданого служіння ближнім з метою підтримати і підбадьорити їх.

Деякі члени Церкви покликані Богом і наділені дарами Святого Духа, щоб працювати в Церкві як пастори, євангелисти і вчителі. Їх робота особливо необхідна для підготовки членів Церкви до служіння, для досягнення Церквою духовної зрілості і для забезпечення єдності у вірі і пізнанні Бога. Коли члени Церкви використовують ці духовні дари як вірні служителі всілякої Божої благодаті, Церква захищена від руйнівного впливу єретичних вчень, зростає в Бозі та зміцнюється у вірі і любові.
Дії. 6:1-7; Рим. 12:4-8; 1 Кор. 12:7-11, 27, 28; Єф. 4:8, 11-16; 1 Тим. 3:1-13; 1 Пет. 4:10, 11
Дар пророцтва
Святе Писання свідчить, що пророцтво – один з дарів Святого Духа. Цей дар є відмінною ознакою Церкви Остатку, і ми віримо, що він проявився в служінні Еллен Уайт.

Її праці являються пророчим авторитетом і служать для Церкви потіхою, керівництвом, настановою і викриттям. В цих працях також чітко визначено, що Біблія є мірилом для будь-якого вчення і досвіду.
Мф. 26:17-30; Ів. 6:48-63; 13:1-17; 1 Кор. 10:16, 17; 11:23-30; Об'яв. 3:20
Закон Божий
Великі принципи Закону Божого викладені в Десяти Заповідях і явлені в житті Ісуса Христа. В них відображена Божа любов, Його воля і наміри в питаннях поведінки людини і її взаємин з Богом і ближніми. Вони обов’язкові для людей всіх часів. Ці постанови лежать в основі Божого завіту з Його народом. Це вище мірило праведності на суді Божому. Завдяки впливу Духа Святого заповіді призводять до пізнання гріха і пробуджують усвідомлення потреби в Спасителі. Спасіння – це дар благодаті, його неможливо заслужити ділами, але спасенна людина слухняна заповідям. У цій слухняності вдосконалюється християнський характер, і її результатом буде мир з Богом. Вона говорить про любов до Господа і нашу турботу про ближніх. Послух через віру доводить, що Христос має силу перетворити наше життя, і служить справі благовістя.
Вих. 20:1-17; Повт. 28:1-14; Пс. 18:8-15; 39:8, 9; Мф. 5:17-20; 22:36-40; Ів. 14:15; 15:7-10; Рим. 8:3, 4; Єф. 2:8-10; Євр. 8:8-10; 1 Ів. 2:3; 5:3; Об'яв. 12:17; 14:12
Субота
Блаженний Творець після шести днів творіння світу спочивав в сьомий день і встановив суботній спокій для всіх людей як пам’ятник творіння. Четверта заповідь незмінного Закону Божого вимагає дотримання сьомого дня, суботи, як дня спокою, дня особливого поклоніння і служіння відповідно до вчення і прикладу Ісуса Христа – Господа суботи.

Субота – це день радісного спілкування з Богом і один з одним. Це символ нашого спасіння у Христі, знак нашого освячення, нашої вірності та передчуття нашого вічного майбутнього життя в Царстві Божому. Субота – це постійний Божий символ вічного завіту між Ним і Його народом. Радісне проведення цього святого часу від вечора до вечора, від заходу до заходу є урочистий спогад звершеного Богом творіння і викуплення.
Бут. 2:1-3; Вих. 20:8-11; 31:13-17; Лев. 23:32; Повт. 5:12-15; Іс. 56:5, 6; 58:13, 14;
Єз. 20:12, 20; Мф. 12:1-12; Мк. 1:32; Лк. 4:16; Євр. 4:1-11
Смерть і воскресіння
Відплата за гріх – смерть. Але Бог, єдиний, що має безсмертя, дарує вічне життя Своїм викупленим. До дня Другого пришестя смерть для всіх людей – це стан небуття.

Коли ж Христос – Життя наше – з’явиться, то воскреслі та ті, що залишилися живими, праведники відтвореними і прославленими будуть піднесені назустріч своєму Господу. Друге воскресіння, воскресіння нечестивих, відбудеться тисячу років потому.
Йов 19:25-27; Пс. 145:3, 4; Еккл. 9:5, 6, 10; Дан. 12:2, 13; Іс. 25:8; Ів. 5:28, 29; 11:11-14; Рим. 6:23; 16; 1 Кор. 15:51-54; Кол. 3:4; 1 Фес. 4:13-17; 1 Тим. 6:15; Об'яв. 20:1-10
Тисячолітнє Царство та знищення гріха
Тисячолітнє Царство – це проміжний період між першим і другим воскресіннями, коли Христос і Його викуплені святі знаходяться на небі. Протягом цього часу відбувається суд над тими, хто помер, не розкаявшись у своїх гріхах. На землі в цей час не буде жодної живої людини, але буде тільки сатана зі своїми ангелами. Після закінчення цього тисячолітнього періоду Христос зі Своїми святими і Святе Місто зійдуть на землю. Тоді будуть воскрешені і всі нечестиві, які під проводом сатани і його ангелів підуть війною на Боже Місто і зберуться навколо Нього. Але зійде від Бога вогонь, який знищить це воїнство і очистить землю. Таким чином, гріх і грішники назавжди зникнуть з всесвіту.
Єр. 4:23-26; Єз. 28:18, 19; Мал. 4:1; 1 Кор. 6:2, 3; Об'яв. 20; 21:1-5
Нова Земля
На Новій Землі, де пануватиме праведність, Бог влаштує вічну оселю для викуплених. Серед створеної Ним досконалої природи вони будуть вічно жити в радості і любові, зростаючи в пізнанні Бога і Його творіння. Сам Господь буде там жити разом зі Своїм народом, і ніколи вже не буде ні страждань, ні смерті.

Велика боротьба закінчиться, а з її закінченням назавжди зникне гріх. Усе, що існує – жива і нежива природа – буде свідчити, що Бог є любов, і Він буде панувати на віки віків. Амінь.
Іс. 35; 65:17-25; Мф. 5:5; 2 Пет. 3:13; Об'яв. 11:15; 21:1-7; 22:1-5
Довірене управління
Ми – управителі Божі. Він довірив нам мудро розпоряджатися часом і можливостями, здібностями і майном, благословеннями землі і її дарами. Ми відповідальні перед Богом за правильне використання всіх цих дарів. Наше визнання Бога Владикою всього ми висловлюємо у вірному служінні Йому і ближнім, а також в добровільному
Бут. 1:26-28; 2:15; 1 Пар. 29:14; Агг. 1:3-11; Мал. 3:8-12; Мф. 23:23; Рим. 15:26, 27;
1 Кор. 9:9-14; 2 Кор. 8:1-15; 9:7
поверненні десятини і пожертвувань для проголошення Євангелія і для підтримки і зростання Його Церкви. Бог надав нам особливу честь, давши нам право розпоряджатися всім довіреним, щоб виховати нас в любові і привести до перемоги над егоїзмом і жадібністю. Управителі Божі відчувають радість, коли в результаті їх вірності інші люди отримують благословення.
Довірене управління
Ми покликані бути благочестивими людьми, чиї думки, почуття і дії знаходяться у відповідності з біблійними принципами у всіх аспектах особистого та суспільного життя. Щоб дати можливість Святому Духу відтворити в нас характер нашого Господа, ми прагнемо лише до того, що може принести в нашому житті християнську чистоту, здоров’я і радість. Це означає, що наші задоволення і розваги повинні відповідати високим критеріям християнського смаку і краси. Визнаючи наявність особливостей у різних культурах, ми, проте, вважаємо, що наш одяг має бути простим, скромним і охайним, відповідний тим, чия справжня краса полягає не в зовнішніх прикрасах, а в нетлінні лагідного й спокійного духу. Це також означає, що оскільки наші тіла є храмом Святого Духа, ми не повинні нехтувати турботою про них. Нам необхідні фізичні вправи, відпочинок і, по можливості, здорова їжа. Ми повинні утримуватися від нечистої їжі, зазначеної в Писанні. Так як вживання алкогольних напоїв, тютюну, наркотиків і зловживання ліками шкодять нашому організму, нам слід і від цього утримуватися. Нам потрібно прагнути тільки до того, що допоможе нам привести наші думки і все наше єство в послух Христові, Який бажає, щоб ми були здорові, радісні і щасливі.
Бут. 7:2; Вих. 20:15; Лев. 11:1-47; Пс. 105:3; Рим. 12:1, 2; 1 Кор. 6:19, 20; 10:31;
2 Кор. 6:14-7:1; 10:5; Єф. 5:1-21; Флп. 2:4; 4:8; 1 Тим. 2:9, 10; Тит. 2:11, 12; 1 Пет. 3:1-4;
1 Ів. 2:6; 3 Ів. 2
Шлюб та сім'я
Шлюб, спочатку встановлений Богом в Едемі, є, згідно з вченням Христа, довічним союзом чоловіка і жінки для спільного життя і любові. Шлюб повинен укладатися лише між чоловіком і жінкою, які поділяють спільну віру. Укладаючи шлюб, християни покладають на себе зобов’язання не тільки один перед одним, а й перед Богом. Взаємна любов, повага, увага і відповідальність є основою християнських шлюбних відносин, відображаючи любов, святість, близькість і міцність відносин між Христом і Його Церквою. Щодо розлучення Христос сказав: «Хто дружину відпустить свою, крім провини перелюбу, … і хто візьме шлюб з розлученою, той чинить перелюб». Хоча життя деяких сімей може виявитися далеко не ідеальним, чоловік і жінка, що повністю присвячують себе в шлюбі один одному у Христі, можуть досягти тісного єднання в любові, якщо вони довіряються керівництву Духа і повчанням Церкви. Бог благословляє сім’ю і бажає, щоб всі в ній допомагали один одному в досягненні духовної зрілості. Прагнення до згуртованості сім’ї – один з характерних ознак заключної вестки Євангелія. Батьки повинні виховувати дітей в любові і послуху Господу. Своїм словом і особистим прикладом батьки повинні вчити дітей, що Христос – це люблячий, ніжний і турботливий Наставник, який хоче, щоб усі вони стали членами Його Церкви, членами сім’ї Божої, що включає в себе як самотніх, так і сімейних людей.
Бут. 2:18-25; Вих. 20:12; Повт. 6:5-9; Прип. 22:6; Мал. 4:5, 6; Мф. 5:31, 32; 19:3-9, 12;
Мк. 10:11, 12; Ів. 2:1-11; 1 Кор. 7:7, 10, 11; 2 Кор. 6:14; Єф. 5:21-33; 6:1-4
Служіння Христа в небесному святилищі
На небі знаходиться святилище, справжня скинія, що її збудував був Господь, а не людина. Там Христос заради нас звершує Своє заступницьке служіння. Його служіння дає кожному віруючому можливість спасіння через прийняття Його спокутної жертви, яку Він одного разу приніс на хресті за всіх нас. Після Свого вознесіння Він став нашим великим Первосвящеником і почав Своє заступницьке служіння, що символізувалося служінням первосвященика в Святій частині земного святилища. У 1844 році, після закінчення пророчого періоду в 2300 днів, розпочалася друга і остання частина Його спокутного служіння, що символізувалося служінням первосвященика в Святому Святих земного святилища. В цей час на небі розпочався слідчий суд – перша стадія остаточного знищення всіх гріхів, прообразом якої було очищення стародавнього єврейського святилища в День викуплення. У тому старозавітному служінні святилище символічно очищалося кров’ю жертовних тварин, небесне ж святилище очищається досконалою жертвою, якою є кров Ісуса. Мешканці неба завдяки слідчому суду бачать серед померлих на землі тих, хто спочив у Христі і тому гідний брати участь в першому воскресінні. На цьому суді також стає зрозуміло, хто з тих, що ще живуть на землі перебуває у Христі, дотримуючись Божих заповідей, вірячи в Ісуса, покладаючись на Нього в справі спасіння, і хто, отже, гідний життя в Його вічному Царстві. Цей суд підтверджує справедливість Бога, Який спасає тих, хто вірить в Ісуса. Суд проголошує, що ті, хто зберегли вірність Богу, увійдуть до Царства Небесного. Коли ж це служіння Христа завершиться, закінчиться і відведений для людей час випробування перед Другим пришестям.
Бут. 2:18-25; Вих. 20:12; Повт. 6:5-9; Прип. 22:6; Мал. 4:5, 6; Мф. 5:31, 32; 19:3-9, 12;
Мк. 10:11, 12; Ів. 2:1-11; 1 Кор. 7:7, 10, 11; 2 Кор. 6:14; Єф. 5:21-33; 6:1-4
Друге пришестя Христа
Друге пришестя Христа – це блаженне сподівання Церкви і величне завершення справи Божої на землі. Пришестя Спасителя буде буквальним, особистим, видимим і одночасним для всього світу. При Його поверненні праведники, що до цього часу померли, будуть воскрешені і одночасно з живими праведниками будуть прославлені і піднесені на небо. Безбожні ж в цей момент помруть. Майже повне виконання найважливіших пророцтв, що послідовно розкривають історію світу, свідчить про швидке пришестя Христа. Час цієї події не відкрито, і тому ми повинні бути готові до неї в будь-який момент.
Мф. 24; Мк. 13; Лк. 21; Ів. 14:1-3; Дії. 1:9-11; 1 Кор. 15:51-54; 1 Сол. 4:13-18; 5:1-6;
2 Сол. 1:7-10; 2:8; 2 Тим. 3:1-5; Тит. 2:13; Євр. 9:28; Об'яв. 1:7; 14:14-20; 19:11-21