Картопля адвентистів Бородюків — овочевий бренд на ринку

Картопля адвентистів Бородюків — овочевий бренд на ринку

Підкорювати картопляний ринок родина Бородюків почала ще з дев’яностих років. А ось за вирощування сортової насіннєвої бульби взялася тринадцять років тому. І це у неї непогано виходить. Картопля користується популярністю через перевірену роками якість. А недобросовісні продавці, користуючись доброю репутацією ФГ «Бородюк», реалізовують невідомо яку картоплю під їхнім іменем.

Картопля адвентистів Бородюків — овочевий бренд на ринку

Започаткований багато років тому понорницьким підприємцем Володимиром Бородюком бізнес сьогодні став справді сімейним. Його справу вміло продовжують сини. Щоб дізнатись, чим сьогодні живе ФГ «Бородюк», ми й подалися до далекого села Радичева Чернігівської області, де зустрілися із Денисом Бородюком.

«ФГ «Бородюк» обробляє землі в Радичеві та Понорниці. Мм займаємося переважно вирощуванням картоплі. Хоча ростуть на наших полях і зернові та технічні культури, — розпочинає розмову Денис. — Цьогоріч навіть збільшили площу під крохмалисту. Маємо приблизно п’ятдесят гектарів на яких росла бульба».

Зараз навпаки території під картоплею зменшуються, бо підприємці розчаровуються в таких заробітках. А у вас все по-іншому. Чи картопляний бізнес більш прибутковий ніж усі говорять?

Продовольчої картоплі на українському ринку вистачає, а от якісної насіннєвої не так вже й багато, — відповідає молодий фермер.

Картопля адвентистів Бородюків — овочевий бренд на ринку

Якщо для пересічних людей уся картопля однакова, то Бородюки про крохмалисту знають дуже багато, добре розуміються на сортах. У фермерському господарстві завжди слідкують за новинками, які з’являються на ринку. На сьогодні співпрацюють з такими фірмами як «Солана», «Європлант», «Агріко», котрі реалізують якісне насіння із Європи. «Бородюк» віддає перевагу в основному перевіреним сортам картоплі, які добре зарекомендували себе на полях. У веденні справ велику роль відіграє власний досвід, котрий набувався роками.

Продовольчу картоплю від Бородюків в основному купують у центральній та східній Україні. А от насіннєва їде переважно на південь та південний схід країни. Продається у «Бородюків» і дрібна бульба. Якщо вона сортова, то теж може збутися як насіннєва. Користується попитом така картопля у таких господарств, чи точніше домогосподарств, які мають обмежений бюджет, проте хочуть вирощувати якісну бульбу.

Для бульби – особливі умови

У Бородюків ми гостювали у середині жовтня, робота в господарстві саме кипіла. Адже на той час картопля з полів перебралася до ангарів, де величезні гори крохмалистої відповідально розбирали і фасували по ящиках радичівські та поборницькі жіночки. А їм, цим горам, здавалося кінця краю нема.

«Частину картоплі ми реалізовуємо восени, частину – на весні. Відразу все збути ми просто фізично не спроможні. Сьогоднішньої пори продаємо ті насіннєві сорти, які саме зараз мають гарну ціну. Весною на інші сорти зростає ціна. Зимою і продовольча картопля має попит,» — розповідає про тонкощі картопляного бізнесу Денис.

Картопля адвентистів Бородюків — овочевий бренд на ринку

Для того, щоб бульба добре збереглася до весни, мають спеціальну холодильну камеру. Для якісного зберігання насіння має бути один-два градуси із позначкою плюс. Якщо ж температура трохи більша, то деякі сорти можуть завчасно починати проростати.

За репутацію – горою

Якщо кілька десятків років тому вирощуванням бульби займалися чи не всі сільські господарства Коропського району, то на сьогодні ситуація кардинально змінилася. Картоплею займатися вже майже ніхто не хоче. Кажуть, не рентабельно. Денис Бородюк пояснює чому:

Зерновими займатися легше з кількох причин. По-перше, зерно — це експортна культура. Якщо не вдалося збути його восени, то воно ще реалізується і навесні, і влітку, і навіть, через рік. З картоплею так не буде. Вона гниє, зеленіє, проростає. І максимум доколи вона може долежати в спеціальному холодильнику, то це до липня. По-друге, зерновими засаджують величезні території. А от під картоплею чималі площі – це дуже ризиковано, бо зменшився ринок збуту: нема Криму, частину Донбасу.

А чи не задумувалася ваша родина над тим, щоб змінити пріоритети і почати займатися чимось іншим? – цікавимося.

У планах такого не маємо. Чому? А все дуже просто, бо треба займатися тим, чим любиш. Нам до душі припала картопля. Це наша головна ціль, а все решта просто навколо неї крутиться. У цьому напрямі ми вже розвинені. Маємо зв’язки не тільки на території України, а й за кордоном. Нас добре знають покупці , які впевненні, що насіння від «Бородюка» – якісне. Свою картоплю ми здаємо лише совісним та перевіреним дистриб’ютерам . Адже авторитет на картопляному ринку ми завойовували не один рік, тому намагаємося завжди тримати марку.

У допомозі не відмовляють

Селам, на територіях яких нема жодного сільгосппідприємства, доводиться сутужно. Бо ж воно – не лише робочі місця для місцевих жителів, а й реальна допомога самому селу. ФГ «Бородюк» ніколи не відмовляє в проханні про допомогу. Приміром, господарство разом із ФГ «Білі роси» повністю відремонтувало дорогу від Понорниці до Радичева. На плечі «Бородюка» лягло освітлення села. Господарство й башту відремонтували, насос купили. Як запевнив Денис, коли до них звертається сільська рада, то ніколи не відмовляють, а навпаки з радістю допомагають.

Ірина Боровська
Джерело: газета Нові горизонти

Поділитися