Діти з вадами слуху повинні якомога швидше отримати імплантати – Микола Кулеба

Діти з вадами слуху повинні якомога швидше отримати імплантати – Микола Кулеба

17 серпня в Українському гуманітарному інституті відкрився Реабілітаційний Табір для дітей після Кохлеарної Імплантаці. Тоді ж до організаторів, батьків та дітей завітав Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба. Він вважає, що черги з дітей, які чекають на імплантацію – це проблема України і держава повинна з цим щось зробити.

Наскільки важливою подією для України є відкриття табору для дітей, які пройшли кохлеарну імплантацію?

Це не просто важливо, це життєво необхідно. Кохлеарний імплантат для дитини, яка не чує – це питання повноцінного життя, а реабілітація після встановлення імплантату важлива для того, щоб дитина почала говорити. Нам, людям, які чують, дуже важко уявити, що відчуває людина, яка нічого не чує. Тому реабілітація допоможе дитині якомога швидше отримати доступ до всіх тих благ, які мають інші діти.

В якому стані розвиток цієї сфери в Україні?

Раніше держава вирішувала таку проблему через влаштування дитини до інтернатного закладу. Сьогодні Україна відходить від системи інтернатів, намагається забезпечити нечуючим дітям рівний доступ, рівні можливості, рівні права разом з іншими дітьми. Тому я думаю, що ця сфера зараз розвивається, але ще зарано говорити, що ми вирішили всі проблеми. Потрібно ще трішки часу, але зовсім трішки, але діти чекати не можуть.

В чому найбільша проблема дітей з такою вадою?

Найбільша проблема – це вчасне встановлення кохлеарного імплантату. Друга проблема – це заміна елементів. Протягом часу щось виходить з ладу, і уявіть собі: дитина розвивається, вже починає говорити, ходить до школи, і тут раптом сідає батарейка чи ламається сам імплантат, і вона знову нічого не чує. Це серйозне потрясіння для дитини. Це не просто тимчасова втрата слуху, допоки не заміниться елемент. Це також і травмує, тому що дитина просто перестає нормально жити. Проблемою є реабілітаційні послуги як відразу після встановлення імплантату, так і після 18 років.

Які проблеми Україна повинна вирішити найближчим часом?

На сьогоднішні існує черга з декількох сотень дітей, які чекають на кохлеарний імплантат. І завдання держави  найближчим часом ліквідувати цю чергу.

Сьогодні ми з батьками обговорили і вирішили, що повинна бути розроблена стратегія для людей з вадами слуху. Має бути програма, яка дасть можливість вчасно виявляти проблему, не в 3 роки, не в 2, а одразу після народження. Ми розуміємо існуючий комплекс проблем, але треба все добре вирахувати, розробити певні стандарти і забезпечити державне фінансування.

Що цей табір може дати дітям?

В цьому таборі є спеціалісти, які будуть проводити заняття з дітьми та батьками. Ми бачимо, що тут діти говорять свої перші слова. І це не може не радувати. Я хочу побажати цим діткам багато здоров’я, а батькам – мати можливість бачити посмішки і чути слова своїх дітей, а якщо ми бачимо усміхнені обличчя дітей, то що може бути краще.

Джерело: ugi.edu.ua

Поділитися