Наші лікарські трави пропагують Україну на закордонних ринках

Розповідає Олексій Талаєв, керівник підприємства «Гербатіка». 

Я народився і значну частину життя прожив у Києві. Потім навчався у Франції, частково у школі й частково в університеті. Повернувся до Києва, закінчив Київський національний економічний університет, працював у фінансовій сфері в інвестиційному банкінгу. 

З 2010 року працював у американській компанії «Bain and company», де співпрацювали з видатними підприємствами, допомагали їм розвивати стратегію розвитку підприємств. 

З церквою познайомився у 2015 році, а прийшов у церкву 2017 році. Десь у 2004 році мій батько почав читати Біблію, почав наслідувати його приклад і я у 2005 році. Ми з ним розмірковували, дійшли до висновку, що субота є сьомим днем, відмовилися від нечистої їжі, почали самостійно виконувати Божий закон. Потім тато познайомився з адвентистами у 2015 році, розказав мені про них. Мене це зацікавило, вирішив сходити до церкви, подивитися, бо розумів, що мої релігійні переконання на 80% збігалися з адвентистським. Так почав ходити до церкви. С пастором займалися уроками, і у 2017 році прийняв хрещення.

Ви коли-небудь мріяли стати бізнесменом? Як почали розвивати бізнес?

Я не мріяв стати бізнесменом, але хотів працювати у сфері бізнесу. Мрії «ким стати» були різні – спочатку дипломатом, потім юристом, лікарем, а потім батьки змусили навчатися у фінансово-економічному інституті.

Зараз, як підприємець, поєдную у своїй праці всі ці професії в одній.

Коли працював у американській компанії, ми започаткували власний бізнес, який вже два роки розвиваємо. Наш бізнес фокусується на експорті лікарських трав, рослин, ягід для України та, переважно, Європи.

З якими країнами ви співпрацюєте?

Ми експортуємо у Францію, Німеччину, Італію, Хорватію, Чехію, Польщу.

 Ви знаєте ці мови? Як спілкуєтеся з партнерами?

Я знаю французьку, англійську, частково німецьку. З тими країнами, мов яких не знаю, перемови ведемо англійською мовою.

З якою метою ви розпочали саме цей бізнес?

Мені завжди хотілося поєднувати бізнес з корисними справами для людей. Коли почали глибше досліджувати саме цей бізнес, зрозуміли, що він може бути корисним для України.

По-перше, ми закуповуємо у населення дикорослі рослини, тим даємо змогу додаткового заробітку людям переважно у сільській місцевості. 

По-друге, приносимо Україні валютний виторг, яка корисна для платіжного банку країни.

По-третє, ми пропагуємо Україну, її продукт на закордонних ринках. Наші органічні продукти дуже корисні і мають великий попит у світі.

Коли ми з усіх сторін це обміркували, дійшли висновку, що цей бізнес з усіх сторін корисний для нас та суспільства.

З ким ви розвиваєте цей бізнес?

У нас є команда, але основні два бізнес-партнери, які мають рівну частку, це я та жінка мого знайомого.

З чого ви починали свій бізнес?

Спочатку ми вибирали, яку справу краще почати. Потім був дзвоник від потенційного покупця з Польщі, який хотів закупити 50 тонн кропиви. Ми почали її шукати, дійшли висновку, що треба вирощувати. Перша угода не відбулася, але з’явилися нові покупці, і так почали розвивати цей бізнес. На цей час у нас 14 покупців у різних країнах.

Як ви знаходите закордонних покупців? 

Існують декілька каналів. Перше − це оголошення, які можна залишати на профільних сайтах, або дивитися оголошення, які залишають інші. Але ці методи використовують з невеликими кампаніями на початку розвитку бізнесу. 

Коли ви вже виростаєте, доцільно у цілому розуміти, які є великі компанії на ринку, які закуповують великі партії, намагатися зв’язатися з ними.

Третій канал, яким ми користуємося – різноманітні виставки. Ми брали участь у профільних виставках «Biofach» у Німеччині, у Женеві «Vitafoods». На виставках можна знаходити корисні знайомства, які потім можуть стати вашими клієнтами.

А де знаходите постачальників в Україні?

Спочатку ми наймали людей, які вже керували закупками, були знайомі з базою постачальників. Поступово ми розширюємо коло людей, які хочуть з нами співпрацювати. Ми вже певний час на ринку, відомі багатьом компаніям, вони бажають співпрацювати з нами. 

В Україні головна проблема – це довіра. Багато компаній, людей, які не довіряють одне одному, тому виставляють великі ціни, виставляються невигідні для всіх оплати. Треба час, щоб зламати цю недовіру. Працюємо з регіонами усієї України.

Ми закуповуємо ягоди та цвіт бузини, цвіт липи, кропиви, хвоща польового, арніку.

Якщо у когось є можливість заготовляти цю продукцію, ми з радістю розглянемо можливість її закупівлі. Ми закуповуємо великі об’єми, партії у  500 кілограмів.

Як вам допомагає вчення Біблії у праці?

Наші партнери знають, що я віруюча людина, і що основний мотив моєї праці – реалізувати таланти, який дає Бог, щоб прославити Його. Дуже добре, коли партнери знають, що у цьому підприємстві працюють християни, з якими можна чесно вести співпрацю. Тільки Бог направив мене на цей шлях, допомагає розвиватися. 

Нещодавно аналізували, що було зроблено за два роки. Наші іноземні партнери дивуються, бо ми тільки два роки на ринку, а пройшли шлях, який вони долали за шість-десять років. Ми бачимо у цьому Божу руку, Його керівництво і волю. 

Які маєте плани з розвитку бізнесу? 

По-перше – розширитися у деяких напрямках. Один з них – самостійне вирощування ряду лікарських рослин, бо часто зараз руйнується культура їх заготівлі, трапляються варварські методи. Це нам не подобається, хочемо самостійно вирощувати лікарські рослини. Для цього знаходимося у пошуку земель спеціалістів, з якими будемо працювати.

Друге – це розпочати перероблювання продукції, якої ми торгуємо, на початку робити лікарські екстракти, що експортувати з України не тільки сировину, а готовий перероблений продукт.

Це два основних напрямки розвитку бізнесу.

Як ставитесь до конкурентів?

Конкуренти – це добре, бо це спонукає бути розумнішими, не стояти у бізнесі на місці, шукати нові шляхи розвитку.

Залучаєте до праці адвентистів?

Штат у нас не дуже великий. У Житомирській області у нас основні виробничі складські приміщення, якщо будуть необхідні спеціалісти з адвентистів, ми готові розглянути кандидатури.

Де можна познайомитися з вашим виробництвом?

Все на нашому сайті https://herbatica.com.ua/en

Питання – Алла Шумило