Риси та призначення Божого Закону

Риси та призначення Божого Закону

За часів написання апостолами Євангелій і послань текстів, з’єднаних в Новий Заповіт, ще не було, тому словом «Писання» Ісус і апостоли називали усі старозавітні Священні письмена, іменовані сьогодні Старим Заповітом. Все старозавітне Письмо складається з письмової Тори (в юдеїв ще існує  усна Тора), книг пророків і текстів, що відносяться до різних поетичних або прозових жанрів – Псалми, Притчі та ін. (Лк.20:42; 24:27, 44, Ін.1:45; 7:15, Дії 1:20; 13:15; 17:2, 11; 18:24, 28; 24:14; 28:23).

Слово «заповідь» – це іменник з дієслівної формою «заповідати», означає в Біблії повчання, розпорядження, навчання, веління, дане Богом людям. Людина отримувала накази Творця з самого початку, починаючи з Едемського саду: «І наказав Господь Бог людині…» (Бут. 2:16, 3:17; 21:4; 26:5). Творець давав заповіді євреям і до оголошення закону Мойсею на горі Синай (Вих.15:26; 16:28, Єр.7:22,23), і після цього (1Цар.11:11, Мал.2:1, 2). І християнам Господь давав заповіді (Ін.13:34, 1Ін.3:23; 4:21, 1Кор.14:37, Мф. 5:44). Найбільш часто термін «заповідь» в Біблії вживається в значенні окремих настанов Бога, зазначених в письмовій Торі (Чис.36:13, Повт. Зак.30:10, Мф.22:36, Мар.10:5) і, зокрема, в Декалозі (Мт.19:17–19, Еф.6:2).

Юдеї як раніше, так і тепер, налічують в письмовій Торі 613 заповідей (єврейською «міцвот»): 248 з розряду «роби», 365 – «не роби». У число цих 613 міцвот входять і 10 заповідей Декалогу. Правда, деякі з них знаходять відображення в декількох міцвот. Наприклад, згадана вище друга заповідь Декалогу «Не роби собі різьби і всякої подоби…» пояснена безліччю заповідей – мицвот: не створювати зображення для поклоніння (Вих.20:4), не робити скульптурних зображень для поклоніння (Вих.20:23), не споруджувати стовп, якому люди стануть поклонятися (Повт. Зак.16:22), не захищати того, хто схиляє до ідолопоклонства (Повт. Зак.13:6–8), не витягувати багатства з чогось або, пов’язаного з ідолопоклонством (Повт. Зак.7:25, 26), винищувати ідолопоклонство (Повт. Зак.12:2, 3) і багато інших прикладів.

Декалог, з одного боку, включений в звід законів Мойсея – як частина навчання, даного народу Ізраїлевому на горі Синай. З іншого боку, очевидно, що Декалог відділений від закону Мойсея з іншими його заповідями (Вих.24:12). Знаючи вчення Біблії, можна стверджувати: Декалог, за аналогією з законодавством держави – це Конституція, тобто моральний принцип життя, встановлений Богом для людства, а звід законів Мойсея – це Адміністративний, Кримінальний, Цивільний, Церемоніальний і інші кодекси з їх статтями.

ЗАГАЛЬНОБІБЛІЙНИЙ ПОГЛЯД НА ЗАКОН

Слово «закон» (νόμος) в різних Посланнях апостола Павла не завжди тотожнє за змістом. Апостол позначає їм цілий ряд різноманітних і часом навіть протилежних понять. Але коли ми говоримо: «вчення апостола Павла про закон», то маємо на увазі тільки один, чітко визначений предмет – закон Мойсея. Саме йому в Посланнях апостола Павла належить найменування Закону в прямому сенсі, і цей Закон є об’єктом спеціального дослідження.

Незмінність Закону

Христос, як і інші автори Святого Письма, також визначено визнавав незмінність Десяти Заповідей: «Доки не перейде небо і земля, ні одна йота, або єдина риска не перейде з закону, аж поки не збудеться все» (Мт.5:18). Потім Він сказав про те, що вимагає від Своїх послідовників – слухняність Закону. «Отже, хто порушить одну із заповідей цих малих і навчить так людей, той буде найменшим у Царстві Небеснім; а хто виконає та й навчить, той великим назветься у Царстві Небесному » (вірш 19). Далі Ісус переходить до пояснення сенсу Закону, який забороняє вбивство і перелюб.

Повага лише до букви Закону – це не те, чого очікує Бог. Закон зачіпає як зовнішню поведінку, так і внутрішню мотивацію. Тут Ісус ясно говорить, що моральні визначення Закону не закінчуються Його вченням, але залишаться в силі і в Його новому царстві вічного життя.

Ту ж думку Ісус висловлює в бесіді з багатим молодим правителем (Мт.19:16–26). Молода людина поцікавилася, що їй слід робити, щоб мати життя вічне. Ісус відповів: «Пильнуй заповіді», а потім конкретизував їх: «Не вбивай»; «Не чини перелюбу»; «Не кради»; «Не свідкуй неправдиво». Іншими словами, мова йде про Декалог. В даному випадку використовується слово «заповіді» (ентоле), в той час як в Мт.5:18, 19 вживаються слова «заповіді» (ентоле) і «закон» (номос). Але обидва терміни означають одне і те ж – Десять Заповідей.

З бесіди стає зрозуміло, про який закон йдеться. Багатий молодий правитель дотримувався Десяти Заповідей, але по-законницькі – як незалежного, морального, юридичного кодексу. Йому бракувало найважливішої частини закону: Законодавця. «Слідуй за Мною», – сказав Ісус (Мк.10:21). Але багатий молодий правитель не пішов за Ісусом; він залишився з законом, тобто в стані відчуженості від Бога і повної невизначеності. Порятунок виходить не від зводу законів, а дається Законодавцем, Спасителем. Ізраїль знав про це з глибокої давнини, але забув. Оскільки вони втратили розуміння справжнього змісту Десяти Заповідей, то й забули, що ці заповіді є одкровенням волі Бога і закликають до тісніших відносин з Ним.

Маючи Божественну владу, Ісус учив, що послух і слідування за Ним – це споріднені поняття. Насправді вони настільки єдині за своєю суттю, що одне без іншого стає тільки імітацією християнського життя. Законницький послух розлучає людину з Христом; справжній духовний послух Закону – це всього істинний спосіб життя християнина, слідуючого за Ісусом.

Ісус вимагав щирого послуху закону. Коли фарисеї привели до Нього жінку, яку взяли в перелюбстві, Він не засудив її, але велів їй: «Іди і надалі не гріши» (Ів.8:11). Цей випадок мав відношення до послуху Закону. Книжники і фарисеї спробували протиставити Христу Мойсея (вірш 5). Вони нагадали Йому, що Мойсей заповів побивати таких камінням. Ісус, який писав їх гріхи на землі, сказав: «Хто з вас без гріха, нехай перший кине на неї камінь» (вірш 7). Якби Ісус мав намір скасувати Десять Заповідей, це було б хорошим приводом для того, щоб заявити про подібні плани. Замість цього, пробачивши грішницю, Він затвердив владу і авторитет Закону, сказавши: «Надалі не гріши» (вірш 11). Він незмінно звертається до грішників, яких прощає, з такими ж словами. Десять Заповідей Божого морального Закону мали ту ж владу, якою Бог наділив їх спочатку, і послух всім їм було як і раніше необхідним.

Закон та благодать

Закон Божий пов’язаний зі спасінням багатьма нитками. Одна з них – це взаємозв’язок Закону і благодаті. Вони часто протиставляються один одному, хоча і те, і інше важливе для порятунку. Нарешті, в серці порятунку знаходиться хрест, який не можна відокремити від Закону.

Як це видно на прикладі Авраама (Бут.15:6; Рим.4:1–5, 22; Гал. 3:6), взаємовідношення між Законом і благодаттю в обох Заповітах однакове; віра мається на увазі в будь-якому випадку. Усе Писання каже про те, що, оскільки люди згрішили, за законом всі вони повинні померти. Однак Божа благодать відкриває можливість спасіння через віру в жертву Ісуса Христа.

Благодать не може сама по собі вирішити проблему гріха. Хрест, як осередок і найбільш яскраве вираження Божої благодаті, стверджує Закон за допомогою смерті і слухняності. Христос не скасував Закон; Він прийняв на Себе вирок за його порушення і виконав всі його вимоги. Христос помер тією смертю, якою за Законом повинні були померти грішники. Щоб надати грішникам можливість порятунку, Христос став «клятвою закону». Він був повішений на «дереві» (Втор.21:22, 23), став «гріхом» за нас (2Кор.5:21) і помер на хресті, був проклятий «за нас» згідно із законом, щоб ми отримали «обітницю Духа вірою» (Гал. 3:13, 14). На хресті Христос виконав вирок Закону, і Бог довів «Свою любов до нас» (Рим.5:8).

На хресті благодать Бога і Христа скасувала не Закон, а осуд. «Закон же прийшов, щоб збільшився переступ. А де збільшився гріх, там зарясніла благодать, щоб, як гріх панував через смерть, так само й благодать запанувала через праведність для життя вічного Ісусом Христом, Господом нашим» (Рим.5:20, 21).

Коли християни приймають благодать Божу через віру в Христа, вони коряться з любов’ю і вдячністю. Вони також ходять «в оновленому житті» (Рим.6:4), відчуваючи милостиве Боже прощення за вірою.

Моральний та церемоніальний закони

Рясний правовий матеріал Біблії зачіпає всі сфери життя – питання здоров’я і харчування, сексуальність, роботу, громадську діяльність, богослужіння, управління і навіть відношення до навколишнього середовища. Деякі з цих законів мають універсальне застосування, тоді як інші були застосовні лише в певний час і в конкретному місці. Однак всі вони в сукупності є Тора –

Божі настанови для Божого народу.

Окремі закони були дані Iзраїльському народу, їх повинні були дотримуватися громадяни Ізраїлю та прибульці, що тимчасово проживали на його території. Ці обрядові і цивільні приписи не були призначені для тих, хто не належав до Божого народу.

Обрядові закони – це приписи, за допомогою яких Бог розкривав план порятунку в символах і культових (богослужбових) встановлення. Старий Завіт дає ясно зрозуміти, що цих законів почали дотримуватися незабаром після гріхопадіння, як це випливає з історії Каїна і Авеля (Бут.4:3–7). І, як результат, богослужбові постанови були розширені і викладені в книзі Левит, де була описана вся обрядова система, що існувала в Ізраїльському святилище, а згодом і в юдейському храмі.

Обрядова система образно передбачала здійснене Христом жертвоприношення на хресті. Христос був її фундаментом, її звісткою, її надією; вона також була вираженням віри в Христа. Але ця система була недосконалою, тому що вона була лише тінню або символом Істинної Жертви за гріх. Вона не могла очистити грішників від гріху і служила лише обітницею того, що порятунок буде здійснено через жертву Агнця Божого, і була виразом віри в цю обітницю (Євр.10:1–10).

Цивільні закони були дані Богом через Мойсея народу Ізраїльському для упорядкування їх суспільного життя. Ці закони в більшості своїй були конкретним проявом тих загальних принципів, які містяться на другій скрижалі Десяти Заповідей, що регламентує взаємини між людьми. Основоположним принципом цивільних законів була справедливість суддів та виконавців Закону в громадському служінні і праведність народу Завіту в усіх вчинках (Вих.23:1–9; Повт. Зак.16:18–20; Лев.19: 9–18).

Зацікавленість Бога в людях проявляється в законах, даних всім людям і застосовних до всіх, в усі часи і в будь-яких ситуаціях. Прикладами таких загальних законів є закони природи, закони здоров’я і харчування, сексуальні закони і моральний закон Десяти Заповідей. Всі вони важливі в загальній канві біблійних законів, але Десять Заповідей – унікальний закон, керуючий моральним життям всіх людей в усі часи і в усіх місцях.

АВТОР ЗАКОНУ. ДЕСЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ

Твори апостольських отців і апологетів, найдавніших християнських письменників в епоху Нового Заповіту, складаються в основному з послань, проповідей, трактатів і аналогічних творів. Вони не містять систематичного, богословського дослідження Десяти Заповідей, і ми не знаходимо в них теологічного розкриття цього вчення. Це аж ніяк не означає, що ці перші християнські письменники не мали богословських інтересів або відкидали доктрини, яким приділяли мінімум уваги. Їх переважно цікавило пояснення власного розуміння того, що Біблія говорить з конкретних питань, і це гаряче обговорювалося в церквах.

Деякі з цих потреб пояснювалися виникненням єретичних рухів, що вийшли з надр церков. Як приклад, можна привести ебіонізм, названий так через його специфічне вчення про закон. Наше розуміння цієї древньої групи обмежена в силу того, що не збереглося творів, що були написані самими ебіонитами, і велика частина інформації про них почерпнута з повідомлень їх недоброзичливців.

З біблійної точки зору закон часто вказує на Тору або Книгу Закону, П’ятикнижжя, яке, згідно з традицією, містить 613 приписів. Але не тільки в книгах Мойсея розкривається ця тема. Від Буття до Об’явлення закон – невід’ємна частина історії Ізраїлю, вчення Ісуса і послань Павла.

Хоча в Біблії говориться про різні закони – обрядові, цивільні, громадські, гігієнічні, Закон Божий є серцем, головним стрижнем всього закону. Декалог або моральний Закон – духовне за своєю сутністю одкровення характеру Божого. Воно виходить за рамки конкретного місця і епохи, бо свідчить про сталість свого Автора.

Божий Закон існував і до гріхопадіння. Люди були слухняні йому, поки не впали. Мета Закону полягала в тому, щоб захистити людей від самознищення, визначити межі їх свободи (Бут.2:17) і гарантувати їм щастя, мир і безпеку (Бут.3:22–24).

Письмо вбачає в Законі Божому якості Божого характеру. Як і Бог, «закон досконалий» і «Заповідь Господа світла» (Пс.18:8, 9). «Закон святий, і заповідь свята, і праведна і добра» (Рим.7:12). «Усі заповіді Твої – істина. Віддавна я знаю свідоцтва Твої, бо навіки Ти їх навіки» (Пс.118:151, 152). «Всі Твої заповіді справедливість» (Пс.118:172).

Характеристика Декалога

Для ясності і точності Десять Заповідей були дані в формі заборон. Така точність була необхідна тоді і в усі часи тому, що люди схильні уникати відповідальності і зобов’язань за допомогою хибного тлумачення. Воля Божа в моральних питаннях повинна бути розкрита ясно і недвозначно, бо Він єдиний, Хто визначає норми і стандарти.

Коли Бог давав Ізраїлю Десять Заповідей, Він вказав на дві найважливіші мотивації: (1) «Я Господь, Бог твій»; і (2) Я вивів тебе з рабства (Вих.20:2; Повт. Зак.5:6). Потім Він проголосив Закон в тому вигляді, в якому він записаний в Вих.20:2–17.

Десятислів’я (Вих.20:1–17; Повт. Зак.5:6–21) складається з двох основних розділів і охоплює п’ять областей. Ці два розділи зачіпають всі взаємини: з Богом (перші чотири заповіді) і з ближніми (останні шість заповідей). П’ять сфер законів мають відношення до Бога, святості, сім’ї, людства і ближнього.

Перша сфера, виражена в першій і другій заповідях (Вих.20:3–6), стверджує, що є тільки один Бог. З Ним необхідно підтримувати виняткові і прямі відносини. Він не терпить невірності, коли людина починає служити іншим, неіснуючим богам, і не дозволяє використовувати будь-які проміжні символи в богослужінні, в тому числі і Свій рукотворний образ.

Друга сфера торкається третьої і четвертої заповідей (вірші 7–11) і стверджує, що ім’я Бога і субота святі. Перед ім’ям Бога потрібно благоговіти і Йому слід поклонятися. Воно не може вживатися надаремно, бо ім’я Бога означає Його Самого – єдиного, Хто заслуговує поклоніння. Дотримуючись суботи, ми тим самим визнаємо цей день святістю в часі, яка щотижня об’єднує Творця Всесвіту з тими, хто управляє Його творінням. Дотримання суботи включає в себе спокій від звичайних повсякденних справ, поклоніння правдивому Богові-Творцеві, милування Божим творінням і шанобливе ставлення до нього, відновлення цілісності навколишнього середовища і захист прав тих, хто працює під нашою відповідальністю.

Третя сфера – п’ята і сьома заповіді (вірші 12, 14) – стверджує, що сім’я священна. Необхідно шанувати батька і матір. Бог також забороняє невірність у шлюбі і посягання на чужий шлюб і сім’ю.

Четверта сфера – шоста і восьма заповіді (вірші 13, 15) – захищає права самої людини. Ніхто не може відібрати в іншої людини життя або майно. Це також заборона на неправдиві свідчення в суді проти кого-небудь, утримування плати за працю і затримку в її виплаті (Лев.19:13).

П’ята сфера захищає людей і суспільство, бо злі слова і гріховні побажання можуть руйнувати і нищити їх. Бог забороняє лжесвідчення (Вих.20:16), клятвопорушення і віроломство, придушення істини або навіть мовчання в той момент, коли хтось виступає з несправедливим свідченням про людину. Бог забороняє гріховні побажання чужого будинку, дружини, слуг, тварин або будь-якого іншого майна, що належить ближньому (вірші 16, 17).

У моральному Законі, що складається всього з десяти заповідей, Бог охоплює всі побажання і дії людської сім’ї. Розмірковуючи про Закон Божий, Давид сказав: «Твоя заповідь вельми обширна» (Пс.118:96). Вона подібна до Божого «слова», твердого і непохитного. Божі постанови, закони, статути і одкровення вічні. Псалмист захоплюється ними, за допомогою них Бог дає йому життя (вірші 89–96).

ГОЛОВНІ РИСИ ЗАКОНУ

Закон Божий, і в першу чергу Десять Заповідей, відображають характер Бога. Десятислов’я існувало і буде існувати в незмінному вигляді, оскільки незмінний характер Бога, так само як Бог, не змінюється (Пс.101:25–27). Так само і Христос «вчора і сьогодні і навіки Той же» (Євр.13:8). Біблійні автори бачать в Законі Бога Його властивості. Подібно Самому Богу, «Господній Закон досконалий» і «заповідь Господа світла» (Пс.18:8, 9). «Закон, – пояснює Павло, – святий, і заповідь свята, і праведна і добра» (Рим.7:12). «Всі Твої заповіді справедливість», – захоплюється псалмист (118:172), а Іоанн узагальнює: «Бог є любов» (1Ін.4:8).

Люблячі Бога творять Його волю (1Ін.2:17) і «дотримуються Його заповідей» (1Ін.2:3–6).

Щоб пізнати, що Бог є любов, не потрібно багато теоретизувати або мудрувати. Це не онтологічне пізнання Божого єства, а пізнання Його характеру, яке можливе лише шляхом встановлення з Ним тісних відносин. Це могутнє знання зумовлює спосіб життя і моральну поведінку людини, яка любить Бога, він «повинен надходити так, як поводився Він» (вірш 6). Воно призводить життя в згоду з Божими древніми заповідями, які стають новими, тому що спираються на реальну любов (вірші 7, 8).

Коли заповідь таким чином вкорінена в Божій любові, вона не викликає в людині страху, навіть страху перед судом, але «відвагу» або «впевненість» (Паррес). Ця впевненість в «день суду» (1Ін.4:17) включає в себе внутрішній світ як наслідок щоденного суду нашої совісті (1Ін.3:21) і впевненість в остаточному суді при приході Христа (1Ін.2:28). Моральний закон визначає спосіб життя справжнього християнина, оскільки є вираженням Божого велелюбного характеру, і «тому що ми на цім світі, як Він» (1Ін.4:17).

Коли гріха не існувало, Всесвіт управлявся за принципом любові. Кожна створена істота любила Бога як Творця і ближнього як самого себе. Ось чому, коли законник запитав Ісуса: «Яка найбільша заповідь у законі?», Господь відповів: «Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм і всією душею твоєю і всією думкою твоєю» – ця є перша і найбільша заповідь; друга однакова з нею: «Люби свого ближнього, як самого себе». На закінчення Ісус сказав: «На цих двох заповідях увесь закон і пророки» (Мф.22:37–40).

Два основні принципи Декалогу

Любов є основоположним принципом морального Закону. Це ясно відкрито як в Старому, так і в Новому Заповіті, цілком достатньо процитувати Ісуса і Павла.

Після того, як Ісус відповів на життєво важливі питання про відносини Ізраїлю з Римською імперією, про істину Писання і про те, що Бог має силу воскресити померлих, один з книжників, визнавши, що Христос добре відповідав, запитав Його про фундаментальному принципі Закону: «Яка перша з усіх заповідей?» (Мк.12:28).

Ісус у відповідь процитував Повт. Зак.6:4 – слова, що вказували на вибраний народ: «Слухай Ізраїль»; та на Творця, його число: «Господь один є». Він підкреслив відмінну єдиність і унікальність істинного Бога на противагу безлічі богів інших народів. Першою заповіддю єдиного Бога була заповідь про любов: «І Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею своєю, і всією думкою твоєю, і всією силою твоєю» (Мк.12:30).

Другу заповідь, процитовану по Лев.19:18, Він прирівняв до першої: «Люби свого ближнього, як самого себе». Головний принцип Закону полягає за межами нашого «я» – в єдності люблячого Бога, яка потребує такої ж любові від всіх Своїх творінь. Справжня любов полягає в тому, щоб любити Бога понад усе і ближнього як самого себе. Любов пронизує першу і другу заповіді Закону і є фундаментальним принципом обох скрижалей Десяти Заповідей.

Реакція книжника була одночасно емоційної і розумною: «Добре, Учителю, – відповів він емоційно, а потім розумно оцінив вчення Ісуса: «Істину сказав Ти» (вірш 32). Коли людський розум і емоції знаходяться в згоді з Божим моральним принципом, результатом стає мудрість і духовний досвід, співзвучний Божому Царству. Закінчуючи опис цього епізоду, Марк пише: «Ісус, бачачи, що розумно той відповідь дав, промовив до нього: Ти недалеко від Царства Божого» (вірш 34).

Якщо у нас є чітке уявлення про моральний Закон як про заповіді любові, ми можемо переходити до його виконання: «Не будьте винні нікому нічого, крім того, щоб любити один одного, Бо хто іншого любить, той виконав Закона» (Рим.13:8). Любити ближнього означає бути його постійним моральним боржником. Це справедливо по відношенню до всіх Божих заповідей, оскільки вони «містяться всі в цьому слові: «Люби свого ближнього, як самого себе» (вірш 9).

Коли йде мова про Божий Закон, деяким християнам здається, що це ярмо, проте псалмист Давид, називає це розкішшю. Апостол Іван підтримує цю думку словами: «Заповіді Його не важкі» (1Ів.5:3).

Різні ставлення до Божих заповідей пояснюють сприйняття їх як таких. Псалмист пояснює своє ставлення: «Я… бо їх полюбив». У Новому Заповіті Христос говорить: «Якщо любите Мене, то будете дотримуватись Моїх заповідей». Головна умова – «якщо любите Мене». Коли християнин любить Бога, тому любить і Його повеління. З цієї причини його послух іде не з примусу, а є плодом прощення та відродження Христом серця. Це свідомий відгук люблячого відродженого серця (Рим.2:28, 29). Любов не є заміною послуху Божому Законові, а його внутрішньою рушійною силою. Любов робить послух Законові легким.

Вчення про те, що «любов є виконання Закону» (вірш 10) не усуває жодної з Десяти Заповідей. Навпаки, воно містить універсальну істину. Головне Божественне призначення всіх заповідей – це любов. З цією метою вони були дані. Закон як такий несумісний з самолюбством, оскільки його неможливо досконало виконати чисто формально і зовні. Істинний послух має виходити з серця і від Духа за допомогою любові.

Висновок

Поділ Закону Божого на дві частини пояснюється двома основними принципами любові, за якими живе Боже Царство: «Люби Господа Бога твого всім серцем твоїм і всією душею своєю, і всією силою твоєю, і всією думкою твоєю, і ближнього твого, як самого себе» (Лк.10:27; Повт. Зак.6:4, 5; Лев.19:18).

Цей Закон – інструмент в руках Духа, за допомогою якого Він викриває нас в гріху. Його призначення – дати визначення гріху і викрити в нас нашу гріховність. Дух збирає нас, грішників, біля підніжжя гори Закону, щоб ми вислухали Божественне мірило праведності, випробували викриття в гріху і засудження вічної смерті. Коли ми усвідомлюємо своє безвихідне становище, Він веде нас на гору Голгофу і відкриває нам шлях позбавлення. Глибоко усвідомивши свій гріх і пов’язане з ним прокляття, ми готові почути благу звістку про порятунок по вірі в спокутну життя і смерть Ісуса Христа.

Ось чому Закон і Євангеліє трудяться рука об руку заради спокутування грішних людей. Вони не можуть бути ворогами. Закон не може зняти з нас гріх, але і Христос прийшов для того, щоб звільнити нас від засудження за гріх, але не від самого Закону. Ми не можемо заслужити спасіння нашими добрими справами або суворим послухом Закону Десяти Заповідей. Послух – це плід нашого спасіння у Христі. Це зовнішнє вираження глибокої вдячності у відповідь на незбагненну Божу любов. Віруючі, які розуміють, як високо Христос, наш Господь, цінував Закон і підіймав його в Своєму житті, охоче йдуть Його слідами.

Насправді ми всім зобов’язані слухняності Христа. Як говорить нам Писання, «як через непослух одного чоловіка багато хто стали грішними, так і через послух Одного багато-хто стануть праведними» (Рим.5:19). Все спокутування Христове полягає у відновленні слухняності. Він повертає нас до життя вдячного послуху Богові в любові. Або ми забули, як Павло говорить про те, що ми або «гріха на смерть, або послуху на праведність» (Рим.6:16)? Оправдавшись послухом Христа, ми схожі на Нього і стаємо в Ньому рабами послуху на праведність. Послух багатьох сягає своїм корінням в послух Одного в дусі любові.

Список використаних джерел

  1. Ф. Никол. Ответы нашим критикам,
  2. І. І. Корещук. Декалог: Чи скасував Христос Закон?, 2018.
  3. В. И. Татаркин. Возвращаясь к истокам христианского вероучения, 2011.
  4. Церковь христиан адвентистов седьмого дня. Настольная Книга по теологии, 12 том, 2010.
  5. Закон Божий для семьи и школы / Сост. прот. Серафим Слободской. – М.: Молодая гвардия, 1993. – 724 с.
  6. Феофилакт Болгарский, архиеп., блаж. Благовестник: В 3 кн. – М.: Издательство Сретенского монастыря, 2002.
  7. Пособие для учителей по предмету «Христианское учение» –Латвийская Православная Церковь, 2004 – 60 с.

***

Автор – бакалаврант богослов`я Владислав Щербина
Изображение

image_pdfimage_print
Поділитися

Святе Писання
Святе Писання, що складається зі Старого та Нового Завітів, є Словом Божим письмово переданим по Божественному натхненню через святих людей Божих, які виголошували й писали його по спонуканню Святого Духа. За допомогою цього Слова Бог передав людству необхідні для спасіння знання. Біблія має безперечний авторитет і представляє непогрішиме відкриття Його волі. Вона є мірилом характеру і критерієм досвіду, вичерпним викладом доктрин і достовірним повідомленням про дії Бога в історії нашого світу.
Пс. 118:105; Прип. 30:5, 6; Іс. 8:20; Ів. 17:17; 1 Фес. 2:13; 2 Тим. 3:16, 17; Євр. 4:12;
2 Пет. 1:20, 21
Трійця
Бог єдиний. Отець, Син і Святий Дух – єдність трьох довічних Особистостей. Бог безсмертний, всемогутній, всезнаючий, всюдисущий та понад усе. Він безмежний і вище людського розуміння, однак Його можна пізнати за допомого Його відкриття про Самого Себе. Бог, Який є любов, навіки гідний поклоніння, честі і служіння всього творіння.
Бут. 1:26; Повт. 6:4; Іс. 6:8; Мф. 28:19; Ів. 3:16; 2 Кор. 1:21, 22; 13:14; Єф. 4:4-6;
1 Пет. 1:2
Бог Отець
Бог Вічний Отець є Творець, Першопричина, Вседержитель і Незалежний Правитель всього творіння.

Він справедливий і святий, милостивий і добрий, повільний на гнів і сповнений постійної любові та вірності.

Якості та сили, що проявилися в Сині та Святому Дусі також є якостями та силами Отця.
Бут. 1:1; Повт. 4:35; Пс. 109:1, 4; Ів. 3:16; 14:9; 1 Кор. 15:28; 1 Тим. 1:17; 1 Ів. 4:8; Об'яв. 4:11
Бог Син
Бог Вічний Син з’явився втіленим в Ісусі Христі. Через Нього все було створено, дякуючи Йому був відкритий характер Бога, завдяки Йому здійснилося спасіння людства і через Нього відбувається суд над нашим світом. Будучи навіки істинним Богом, Він став також справжньою людиною, Ісусом Христом. Він був зачатий Святим Духом і народжений дівою Марією. Він жив і переносив спокуси як людина, проте явив Собою досконалий приклад праведності і любові Божої. Вчинені Ним чудеса були проявом сили Божої і свідченням того, що Він був дійсно Богом – обіцяним Месією. Він добровільно постраждав і помер на хресті за наші гріхи, зайнявши наше місце. Воскрешений з мертвих, Він вознісся на небо, щоб заради нас здійснювати служіння в небесному святилищі. Він знову прийде в цей світ у славі для остаточного визволення Свого народу і для того, щоб відновити все знову.
Іс. 53:4-6; Дан. 9:25-27; Лк. 1:35; Ів. 1:1-3, 14; 5:22; 10:30; 14:1-3, 9, 13; Рим. 6:23;
1 Кор. 15:3, 4; 2 Кор. 3:18; 5:17-19; Флп. 2:5-11; Кол. 1:15-19; Євр. 2:9-18; 8:1, 2
Бог Дух Святий
Бог Вічний Дух Святий діяв разом з Отцем і Сином при створенні, втіленні та спокуті. Він – така ж Особистість, як Отець і Син. Він надихав письменників Біблії. Він наповнив силою життя Христа. Він привертає і переконує людей; і тих, хто відгукується, Він оновлює і відтворює в них образ Божий. Посланий Отцем і Сином, щоб завжди бути з Його дітьми, Він наділяє Церкву духовними дарами, дає їй силу в її свідоцтві про Христа і в згоді зі Святим Писанням наставляє її на всяку істину.
Бут. 1:1, 2; 2 Цар. 23:2; Пс. 50:12; Іс. 61:1; Лк. 1:35; 4:18; Ів. 14:16-18, 26; 15:26;
16:7-13; Дії 1:8; 5:3; 10:38; Рим. 5:5; 1 Кор. 12:7-11; 2 Кор. 3:18; 2 Пет. 1:21
Створення світу
Бог в Писанні достовірно представив хронологію Своєї творчої діяльності. Протягом недавніх шести днів творіння Господь створив «небо і землю, море і все, що в них», а сьомого дня «спочив». Таким чином, Господь встановив Суботу як вічний пам’ятник Його праці, здійсненої і завершеної протягом шести буквальних днів, які разом з Суботою утворили той тиждень, що нам відомий сьогодні. Перші чоловік і жінка були створені за образом Божим, як вінець творіння, отримавши право володіння світом і обов’язок піклуватися про нього. Світ, при завершенні свого створення, як сказано в Біблії, був «вельми добрий», і його досконалість проголошувала славу Божу.
Бут. 1-2, 5, 11; Вих. 20:8-11; Пс. 18:2-7; 32:6, 9; 103; Іс. 45:12; Дії. 17:24; Кол. 1:16; Євр. 1:2; 11:3; Об'яв. 10:6; 14:7
Природа людини
Чоловік і жінка були створені за образом і подобою Божою як істоти, наділені індивідуальністю, силою і свободою мислити і діяти. Людина, за задумом Божим, – це нерозривна єдність тіла, душі і духу. Але хоча люди і були створені як вільні істоти, їх життя залежало від Бога. Однак, не послухавши Бога, наші прабатьки таким чином відмовилися визнати свою залежність від Нього і втратили своє високе положення. Образ Божий в них спотворився, і вони стали схильні до смерті. Їхні нащадки успадковують гріховну природу з усіма витікаючими з цього наслідками. Вони народжуються зі слабкостями і схильностями до зла. Але Бог у Христі примирив із Собою світ і Духом Своїм відновлює в смертних, що каються образ Творця. Створені для слави Божої, ми покликані любити Його, один одного і світ, що оточує нас.
Бут. 1:26-28; 2:7, 15; 3; Пс. 8:5-9; 50:6, 11; 57:4; Єрем. 17:9; Дії. 17:24-28; Рим. 5:12-17; 2 Кор. 5:19, 20; Єф. 2:3; 1 Фес. 5:23; 1 Ів. 3:4; 4:7, 8, 11, 20
Велика боротьба
Все людство залучено в велику боротьбу між Христом і сатаною. Вона розпочалась на небі в зв’язку з тим, що був поставлений під сумнів характер Бога, Його закон і справедливість Божого правління у всесвіті. Один зі створених ангелів, наділений свободою вибору, в своєму самозвеличенні став сатаною, противником Бога. Це призвело до повстання частини ангелів. Сатана викликав дух спротиву Богові в нашому світі, коли втягнув Адама і Єву в гріх. В результаті цього гріха, скоєного людьми, образ Божий став спотвореним в людстві. З цієї ж причини створений світ втратив свій порядок і був спустошений під час всесвітнього потопу, про що свідчить представлена ​​в Бут. 1-11 хронологія. На очах у всього творіння цей світ перетворився на арену світової боротьби, в результаті якої люблячий Бог буде затверджений в Своїх правах. Христос посилає Святого Духа і вірних ангелів, щоб вони допомагали народу Божому в цій великій боротьбі, направляли, захищали і зміцнювали його на шляху, що веде до спасіння.
Бут. 3; 6-8; Йов 1:6-12; Іс. 14:12-14; Єзек. 28:12-18; Рим. 1:19-32; 3:4; 5:12-21; 8:19-22; 1 Кор. 4:9; Євр. 1:14; 1 Петр. 5:8; 2 Петр. 3:6; Об'яв. 12:4-9
Життя, смерть і воскресіння Христа
Життя Христа проходило в досконалому послузі волі Божій. Його страждання, смерть і воскресіння – це єдино можливий шлях спокути скоєних людьми гріхів. Кожен, що приймає вірою це примирення з Богом, має вічне життя. Все творіння може краще осягнути нескінченну і святу любов Творця. Це досконале примирення виправдовує справедливість Божого Закону і милосердя характеру Творця. Так відбувається засудження наших гріхів і забезпечується наше прощення. Смерть Христа є замісною, спокутною, примиряючою і перетворюючою. Воскресіння Христа у плоті є знаком перемоги Бога над силами зла, і для приймаючих це примирення, служить свідченням їхньої перемоги над гріхом і смертю. Воскресіння проголошує панування Ісуса Христа, перед Яким схилиться кожне коліно на небі і на землі.
Бут. 3:15; Пс. 22:1; Іс. 53; Ів. 3:16; 14:30; Рим. 1:4; 3:25; 4:25; 8:3, 4; 1 Кор. 15:3, 4,
20-22; 2 Кор. 5:14, 15, 19-21; Флп. 2:6-11; Кол. 2:15; 1 Петр. 2:21, 22; 1 Ів. 2:2; 4:10
Спасіння у Христі
За нескінченної любові і милості Бог учинив так, що Христос, який не знав гріха, став гріхом заради нас, щоб в Ньому ми стали праведними перед Богом. Під впливом Святого Духа ми усвідомлюємо нашу потребу в Спасителі, визнаємо нашу гріховність, каємося в наших злочинах і вірою приймаємо Ісуса як Спасителя і Господа, як Того, Хто зайняв наше місце на хресті і залишив нам приклад. Ця спасаюча віра приходить до нас від Божественної сили Його Слова і є даром Божої благодаті. Завдяки Христу Бог виправдовує і приймає нас як Своїх синів та дочок і позбавляє від панування гріха. Дія Духа Святого створює в нас відродження і освячення. Дух оновлює наш розум, записує в наших серцях Божий закон любові і дає нам силу жити святим життям. Перебуваючи в Ньому, ми стаємо причасниками Божественної природи і отримуємо впевненість у спасінні як тепер, так і на суді.
Бут. 3:15; Іс. 45:22; 53; Єрем. 31:31-34; Єзек. 33:11; 36:25-27; Авв. 2:4; Мк. 9:23, 24; Ів. 3:3-8, 16; 16:8; Рим. 3:21-26; 8:1-4, 14-17; 5:6-10; 10:17; 12:2; 2 Кор. 5:17-21; Гал. 1:4; 3:13, 14, 26; 4:4-7; Єф. 2:4-10; Кол. 1:13, 14; Тит 3:3-7; Євр. 8:7-12; 1 Пет. 1:23; 2:21, 22; 2 Пет. 1:3, 4; Об'яв. 13:8
Зростання у Христі
Прийнявши смерть на хресті, Ісус здобув перемогу над силами зла. Він, Який переміг злих духів під час Свого земного служіння, зруйнував їх владу і зробив неминучою їх остаточну загибель. Перемога Ісуса забезпечує і нам перемогу над цими силами, які все ще прагнуть управляти нами, в той час як ми ходимо перед Ним в мирі, радості і впевненості в любові Божої. Зараз Святий Дух перебуває в нас і наділяє нас силою. В постійної прихильності Ісусу, нашому Спасителю і Господу, ми звільнені від тягаря минулих вчинків. Ми більше не перебуваємо в темряві, страху перед силами зла, невігластві та безцільності, які супроводжували наше колишнє життя. Здобувши цю нову свободу в Христі, ми покликані розвинути свій характер в подобі Його характеру, спілкуючись з Ним щодня в молитві, насичуючись Його Словом, розмірковуючи над Ним і Його Промислом, віддаючи Йому хвалу, збираючись на спільні богослужіння та беручи участь в здійсненні місії Церкви. Ми також покликані наслідувати приклад Христа, здійснюючи співчутливе служіння заради задоволення фізичних, інтелектуальних, соціальних, емоційних і духовних потреб людей. Коли ми віддаємо нашу любов оточуючим і свідчимо про спасіння в Христі, постійна присутність Божа через Духа Святого перетворює кожну хвилину нашого життя і кожну справу в духовний досвід.
1 Пар. 29:11; Пс. 1:1, 2; 22:4; 76:12, 13; Мф. 20:25-28; 25; 1:31-46; Лк. 10:17-20; Ів. 20:21; Рим. 8:38, 39; 2 Кор. 3:17, 18; Гал. 5:22-25; Єф. 5:19, 20; 6:12-18; Флп. 3:7-14; Кол. 1:13, 14; 2:6, 14, 15; 1 Фес. 5:16-18, 23; Євр. 10:25; Як. 1:27; 2 Пет. 2:9; 3:18; 1 Ів. 4:4
Церква
Церква є спільнота віруючих, які визнають Ісуса Христа своїм Господом і Спасителем. Як і народ Божий в старозавітні часи, ми покликані зі світу, ми об’єднуємося для богослужіння, для спілкування, для вивчення Слова Божого, для святкування Вечері Господньої, для служіння всьому людству і для проголошення Благої вісті в усьому світі. Свою духовну владу Церква отримала безпосередньо від Христа, Який є втілене Слово, відкрите в Писанні. Церква – це Божа родина, і члени її, усиновлені Богом, живуть на підставі укладеного з Ним нового завіту. Церква – це тіло Христове, суспільство людей, об’єднаних вірою, і глава цього тіла Сам Христос. Церква – це наречена, заради якої Христос помер, щоб освятити і очистити її. При Його урочистому поверненні вона постане перед Ним як славна Церква, яка зберегла вірність в усі віки, відкуплена Його кров’ю та не має ні плями, ні вади – свята і бездоганна.
Бут. 12:1-3; Вих. 19:3-7; Мф. 16:13-20; 18:18; 28:19, 20; Дії. 2:38-42; 7:38; 1 Кор. 1:2;
Єф. 1:22, 23; 2:19-22; 3:8-11; 5:23-27; Кол. 1:17, 18; 1 Пет. 2:9
Церква Останку та її місія
Вселенська Церква складається з тих, хто істинно вірить в Христа. Але в останні дні, під час загального боговідступництва, Бог покликав Церкву Останку до дотримання заповідей Божих і збереження віри в Ісуса. Церква Останку проголошує настання години суду, сповіщає спасіння через Христа і проповідує наближення Його Другого пришестя.

Ця місія проголошення істини символічно представлена трьома ангелами в 14 розділі книги Об’явлення. За часом ця місія збігається з судом, який відбувається на небесах, і результатом її є покаяння і виправлення людей. Кожен віруючий покликаний особисто брати участь в цьому загальному свідоцтві.
Дан. 7:9-14; Іс. 1:9; 11:11; Єрем. 23:3; Мих. 2:12; 2 Кор. 5:10; 1 Пет. 1:16-19; 4:17; 2 Пет. 3:10-14; Юд. 3, 14; Об'яв. 12:17; 14:6-12; 18:1-4
Єдність в Тілі Христовому
Церква – це єдине Тіло послідовників Христа, покликаних із всякого народу, племені та язика. В Христі ми стаємо новим творінням. Серед нас не повинно бути відмінності незалежно від раси, культури, освіти, національності, статі, соціального і майнового стану. Ми всі рівні в Христі, Який за допомогою єдиного Духа об’єднав нас між собою і привернув до Себе. Ми повинні служити і приймати служіння неупереджено і з чистим серцем.
Завдяки відкриттю, яке нам дав Ісус Христос у Святому Письмі, ми маємо одну і ту ж віру і надію, одне і те ж прагнення служити всьому людству. Джерелом такої єдності є триєдиний Бог, Який прийняв нас як Своїх дітей.
Пс. 132:1; Мф. 28:19, 20; Ів. 17:20-23; Дії. 17:26, 27; Рим. 12:4, 5; 1 Кор. 12:12-14;
2 Кор. 5:16, 17; Гал. 3:27-29; Єф. 2:13-16; 4:3-6, 11-16; Кол. 3:10-15
Хрещення
Хрещення – це Боже повеління, за допомогою якого ми сповідуємо свою віру в смерть і воскресіння Ісуса Христа, а також свідчимо, що ми померли для гріха і тепер прагнемо до оновленого життя. Таким чином, ми визнаємо Христа Господом і Спасителем і стаємо частиною Його народу після прийняття в члени Його Церкви. Хрещення – це символ нашої єдності з Христом, прощення гріхів і прийняття Духа Святого.

Хрещення здійснюється зануренням у воду, і до нього допускаються ті, хто має віру в Ісуса і засвідчив про каяття в гріхах. Хрещенню передують вивчення Святого Писання і прийняття його вчення.
Мф. 28:19, 20; Дії. 2:38; 16:30-33; 22:16; Рим. 6:1-6; Гал. 3:27; Кол. 2:12, 13
Вечеря Господня
Вечеря Господня – це спільне прийняття символів тіла і крові Ісуса як наочне підтвердження віри в Нього, нашого Господа і Спасителя. При здійсненні цього обряду присутній Сам Христос, який спілкується зі Своїм народом і зміцнює його сили. Беручи участь у Вечері, ми з радістю сповіщаємо спокутну смерть Господа і Його повернення у славі. Готуючись до Вечері, віруючі досліджують своє серце, сповідують свої гріхи і каються в них. Перед прийняттям символів відбувається служіння ногоомиття, встановлене нашим Божественним Учителем як символ оновлення, очищення і як вираз готовності служити одне одному в християнському смиренні, а також для того, щоб сприяти об’єднанню сердець в любові. Служіння Вечері відкрито для участі в ньому всіх віруючих християн.
Мф. 26:17-30; Ів. 6:48-63; 13:1-17; 1 Кор. 10:16, 17; 11:23-30; Об'яв. 3:20
Духовні дари та духовне служіння
Впродовж всіх віків Бог наділяв усіх членів Своєї Церкви духовними дарами, які кожен повинен використовувати на благо Церкви і людства. Цими дарами Святий Дух наділяє кожного члена Церкви по Своїй волі. Таким чином, Церква стає здатною виконати дане їй Богом призначення. Відповідно до Писання, до духовних дарів відносяться віра, дар зцілення, дар пророцтва, дар проповіді, учительський дар, дар управління, дар примирення, дар співчуття, дар милосердя та самовідданого служіння ближнім з метою підтримати і підбадьорити їх.

Деякі члени Церкви покликані Богом і наділені дарами Святого Духа, щоб працювати в Церкві як пастори, євангелисти і вчителі. Їх робота особливо необхідна для підготовки членів Церкви до служіння, для досягнення Церквою духовної зрілості і для забезпечення єдності у вірі і пізнанні Бога. Коли члени Церкви використовують ці духовні дари як вірні служителі всілякої Божої благодаті, Церква захищена від руйнівного впливу єретичних вчень, зростає в Бозі та зміцнюється у вірі і любові.
Дії. 6:1-7; Рим. 12:4-8; 1 Кор. 12:7-11, 27, 28; Єф. 4:8, 11-16; 1 Тим. 3:1-13; 1 Пет. 4:10, 11
Дар пророцтва
Святе Писання свідчить, що пророцтво – один з дарів Святого Духа. Цей дар є відмінною ознакою Церкви Остатку, і ми віримо, що він проявився в служінні Еллен Уайт.

Її праці являються пророчим авторитетом і служать для Церкви потіхою, керівництвом, настановою і викриттям. В цих працях також чітко визначено, що Біблія є мірилом для будь-якого вчення і досвіду.
Мф. 26:17-30; Ів. 6:48-63; 13:1-17; 1 Кор. 10:16, 17; 11:23-30; Об'яв. 3:20
Закон Божий
Великі принципи Закону Божого викладені в Десяти Заповідях і явлені в житті Ісуса Христа. В них відображена Божа любов, Його воля і наміри в питаннях поведінки людини і її взаємин з Богом і ближніми. Вони обов’язкові для людей всіх часів. Ці постанови лежать в основі Божого завіту з Його народом. Це вище мірило праведності на суді Божому. Завдяки впливу Духа Святого заповіді призводять до пізнання гріха і пробуджують усвідомлення потреби в Спасителі. Спасіння – це дар благодаті, його неможливо заслужити ділами, але спасенна людина слухняна заповідям. У цій слухняності вдосконалюється християнський характер, і її результатом буде мир з Богом. Вона говорить про любов до Господа і нашу турботу про ближніх. Послух через віру доводить, що Христос має силу перетворити наше життя, і служить справі благовістя.
Вих. 20:1-17; Повт. 28:1-14; Пс. 18:8-15; 39:8, 9; Мф. 5:17-20; 22:36-40; Ів. 14:15; 15:7-10; Рим. 8:3, 4; Єф. 2:8-10; Євр. 8:8-10; 1 Ів. 2:3; 5:3; Об'яв. 12:17; 14:12
Субота
Блаженний Творець після шести днів творіння світу спочивав в сьомий день і встановив суботній спокій для всіх людей як пам’ятник творіння. Четверта заповідь незмінного Закону Божого вимагає дотримання сьомого дня, суботи, як дня спокою, дня особливого поклоніння і служіння відповідно до вчення і прикладу Ісуса Христа – Господа суботи.

Субота – це день радісного спілкування з Богом і один з одним. Це символ нашого спасіння у Христі, знак нашого освячення, нашої вірності та передчуття нашого вічного майбутнього життя в Царстві Божому. Субота – це постійний Божий символ вічного завіту між Ним і Його народом. Радісне проведення цього святого часу від вечора до вечора, від заходу до заходу є урочистий спогад звершеного Богом творіння і викуплення.
Бут. 2:1-3; Вих. 20:8-11; 31:13-17; Лев. 23:32; Повт. 5:12-15; Іс. 56:5, 6; 58:13, 14;
Єз. 20:12, 20; Мф. 12:1-12; Мк. 1:32; Лк. 4:16; Євр. 4:1-11
Смерть і воскресіння
Відплата за гріх – смерть. Але Бог, єдиний, що має безсмертя, дарує вічне життя Своїм викупленим. До дня Другого пришестя смерть для всіх людей – це стан небуття.

Коли ж Христос – Життя наше – з’явиться, то воскреслі та ті, що залишилися живими, праведники відтвореними і прославленими будуть піднесені назустріч своєму Господу. Друге воскресіння, воскресіння нечестивих, відбудеться тисячу років потому.
Йов 19:25-27; Пс. 145:3, 4; Еккл. 9:5, 6, 10; Дан. 12:2, 13; Іс. 25:8; Ів. 5:28, 29; 11:11-14; Рим. 6:23; 16; 1 Кор. 15:51-54; Кол. 3:4; 1 Фес. 4:13-17; 1 Тим. 6:15; Об'яв. 20:1-10
Тисячолітнє Царство та знищення гріха
Тисячолітнє Царство – це проміжний період між першим і другим воскресіннями, коли Христос і Його викуплені святі знаходяться на небі. Протягом цього часу відбувається суд над тими, хто помер, не розкаявшись у своїх гріхах. На землі в цей час не буде жодної живої людини, але буде тільки сатана зі своїми ангелами. Після закінчення цього тисячолітнього періоду Христос зі Своїми святими і Святе Місто зійдуть на землю. Тоді будуть воскрешені і всі нечестиві, які під проводом сатани і його ангелів підуть війною на Боже Місто і зберуться навколо Нього. Але зійде від Бога вогонь, який знищить це воїнство і очистить землю. Таким чином, гріх і грішники назавжди зникнуть з всесвіту.
Єр. 4:23-26; Єз. 28:18, 19; Мал. 4:1; 1 Кор. 6:2, 3; Об'яв. 20; 21:1-5
Нова Земля
На Новій Землі, де пануватиме праведність, Бог влаштує вічну оселю для викуплених. Серед створеної Ним досконалої природи вони будуть вічно жити в радості і любові, зростаючи в пізнанні Бога і Його творіння. Сам Господь буде там жити разом зі Своїм народом, і ніколи вже не буде ні страждань, ні смерті.

Велика боротьба закінчиться, а з її закінченням назавжди зникне гріх. Усе, що існує – жива і нежива природа – буде свідчити, що Бог є любов, і Він буде панувати на віки віків. Амінь.
Іс. 35; 65:17-25; Мф. 5:5; 2 Пет. 3:13; Об'яв. 11:15; 21:1-7; 22:1-5
Довірене управління
Ми – управителі Божі. Він довірив нам мудро розпоряджатися часом і можливостями, здібностями і майном, благословеннями землі і її дарами. Ми відповідальні перед Богом за правильне використання всіх цих дарів. Наше визнання Бога Владикою всього ми висловлюємо у вірному служінні Йому і ближнім, а також в добровільному
Бут. 1:26-28; 2:15; 1 Пар. 29:14; Агг. 1:3-11; Мал. 3:8-12; Мф. 23:23; Рим. 15:26, 27;
1 Кор. 9:9-14; 2 Кор. 8:1-15; 9:7
поверненні десятини і пожертвувань для проголошення Євангелія і для підтримки і зростання Його Церкви. Бог надав нам особливу честь, давши нам право розпоряджатися всім довіреним, щоб виховати нас в любові і привести до перемоги над егоїзмом і жадібністю. Управителі Божі відчувають радість, коли в результаті їх вірності інші люди отримують благословення.
Довірене управління
Ми покликані бути благочестивими людьми, чиї думки, почуття і дії знаходяться у відповідності з біблійними принципами у всіх аспектах особистого та суспільного життя. Щоб дати можливість Святому Духу відтворити в нас характер нашого Господа, ми прагнемо лише до того, що може принести в нашому житті християнську чистоту, здоров’я і радість. Це означає, що наші задоволення і розваги повинні відповідати високим критеріям християнського смаку і краси. Визнаючи наявність особливостей у різних культурах, ми, проте, вважаємо, що наш одяг має бути простим, скромним і охайним, відповідний тим, чия справжня краса полягає не в зовнішніх прикрасах, а в нетлінні лагідного й спокійного духу. Це також означає, що оскільки наші тіла є храмом Святого Духа, ми не повинні нехтувати турботою про них. Нам необхідні фізичні вправи, відпочинок і, по можливості, здорова їжа. Ми повинні утримуватися від нечистої їжі, зазначеної в Писанні. Так як вживання алкогольних напоїв, тютюну, наркотиків і зловживання ліками шкодять нашому організму, нам слід і від цього утримуватися. Нам потрібно прагнути тільки до того, що допоможе нам привести наші думки і все наше єство в послух Христові, Який бажає, щоб ми були здорові, радісні і щасливі.
Бут. 7:2; Вих. 20:15; Лев. 11:1-47; Пс. 105:3; Рим. 12:1, 2; 1 Кор. 6:19, 20; 10:31;
2 Кор. 6:14-7:1; 10:5; Єф. 5:1-21; Флп. 2:4; 4:8; 1 Тим. 2:9, 10; Тит. 2:11, 12; 1 Пет. 3:1-4;
1 Ів. 2:6; 3 Ів. 2
Шлюб та сім'я
Шлюб, спочатку встановлений Богом в Едемі, є, згідно з вченням Христа, довічним союзом чоловіка і жінки для спільного життя і любові. Шлюб повинен укладатися лише між чоловіком і жінкою, які поділяють спільну віру. Укладаючи шлюб, християни покладають на себе зобов’язання не тільки один перед одним, а й перед Богом. Взаємна любов, повага, увага і відповідальність є основою християнських шлюбних відносин, відображаючи любов, святість, близькість і міцність відносин між Христом і Його Церквою. Щодо розлучення Христос сказав: «Хто дружину відпустить свою, крім провини перелюбу, … і хто візьме шлюб з розлученою, той чинить перелюб». Хоча життя деяких сімей може виявитися далеко не ідеальним, чоловік і жінка, що повністю присвячують себе в шлюбі один одному у Христі, можуть досягти тісного єднання в любові, якщо вони довіряються керівництву Духа і повчанням Церкви. Бог благословляє сім’ю і бажає, щоб всі в ній допомагали один одному в досягненні духовної зрілості. Прагнення до згуртованості сім’ї – один з характерних ознак заключної вестки Євангелія. Батьки повинні виховувати дітей в любові і послуху Господу. Своїм словом і особистим прикладом батьки повинні вчити дітей, що Христос – це люблячий, ніжний і турботливий Наставник, який хоче, щоб усі вони стали членами Його Церкви, членами сім’ї Божої, що включає в себе як самотніх, так і сімейних людей.
Бут. 2:18-25; Вих. 20:12; Повт. 6:5-9; Прип. 22:6; Мал. 4:5, 6; Мф. 5:31, 32; 19:3-9, 12;
Мк. 10:11, 12; Ів. 2:1-11; 1 Кор. 7:7, 10, 11; 2 Кор. 6:14; Єф. 5:21-33; 6:1-4
Служіння Христа в небесному святилищі
На небі знаходиться святилище, справжня скинія, що її збудував був Господь, а не людина. Там Христос заради нас звершує Своє заступницьке служіння. Його служіння дає кожному віруючому можливість спасіння через прийняття Його спокутної жертви, яку Він одного разу приніс на хресті за всіх нас. Після Свого вознесіння Він став нашим великим Первосвящеником і почав Своє заступницьке служіння, що символізувалося служінням первосвященика в Святій частині земного святилища. У 1844 році, після закінчення пророчого періоду в 2300 днів, розпочалася друга і остання частина Його спокутного служіння, що символізувалося служінням первосвященика в Святому Святих земного святилища. В цей час на небі розпочався слідчий суд – перша стадія остаточного знищення всіх гріхів, прообразом якої було очищення стародавнього єврейського святилища в День викуплення. У тому старозавітному служінні святилище символічно очищалося кров’ю жертовних тварин, небесне ж святилище очищається досконалою жертвою, якою є кров Ісуса. Мешканці неба завдяки слідчому суду бачать серед померлих на землі тих, хто спочив у Христі і тому гідний брати участь в першому воскресінні. На цьому суді також стає зрозуміло, хто з тих, що ще живуть на землі перебуває у Христі, дотримуючись Божих заповідей, вірячи в Ісуса, покладаючись на Нього в справі спасіння, і хто, отже, гідний життя в Його вічному Царстві. Цей суд підтверджує справедливість Бога, Який спасає тих, хто вірить в Ісуса. Суд проголошує, що ті, хто зберегли вірність Богу, увійдуть до Царства Небесного. Коли ж це служіння Христа завершиться, закінчиться і відведений для людей час випробування перед Другим пришестям.
Бут. 2:18-25; Вих. 20:12; Повт. 6:5-9; Прип. 22:6; Мал. 4:5, 6; Мф. 5:31, 32; 19:3-9, 12;
Мк. 10:11, 12; Ів. 2:1-11; 1 Кор. 7:7, 10, 11; 2 Кор. 6:14; Єф. 5:21-33; 6:1-4
Друге пришестя Христа
Друге пришестя Христа – це блаженне сподівання Церкви і величне завершення справи Божої на землі. Пришестя Спасителя буде буквальним, особистим, видимим і одночасним для всього світу. При Його поверненні праведники, що до цього часу померли, будуть воскрешені і одночасно з живими праведниками будуть прославлені і піднесені на небо. Безбожні ж в цей момент помруть. Майже повне виконання найважливіших пророцтв, що послідовно розкривають історію світу, свідчить про швидке пришестя Христа. Час цієї події не відкрито, і тому ми повинні бути готові до неї в будь-який момент.
Мф. 24; Мк. 13; Лк. 21; Ів. 14:1-3; Дії. 1:9-11; 1 Кор. 15:51-54; 1 Сол. 4:13-18; 5:1-6;
2 Сол. 1:7-10; 2:8; 2 Тим. 3:1-5; Тит. 2:13; Євр. 9:28; Об'яв. 1:7; 14:14-20; 19:11-21