Свято єврейської музики у громаді «Бейт шалом» пройшло з аншлагом

Довгоочікуваний захід 2 листопада познайомив глядачів з багатогранним культурним спадком єврейського народу.

Надихаючу атмосферу Свята єврейської музики створили Київський камерний хор, дитячий хор «Натхнення», сімейне інструментальне тріо Парубочих, солісти та інші музиканти.

У програмі прозвучали твори єврейських авторів з різних країн та епох: східноєвропейських євреїв — ашкеназів, сефардів з ізраїльського Цфату, євреїв з Ємену та сучасних ізраїльтян: давні, традиційні та сучасні молитви, пісні та мелодії. Також лунали твори інших авторів. Співали івритом, українською, російською мовами, а головне — мовою люблячих сердець, яка не потребує перекладу.

Ведучий свята Віталій Обревко, оголошуючи музичні твори, він розповідав не тільки про їхнє походження чи авторство, але й про їх значення та середовище, в якому вони були створені, а також про біблійні тексти, що лягли до основи пісень.

Київський камерний хор (регент — Каріна Євтушок, концертмейстер — Зоя Іллющенко) у супроводі скрипки, флейти та кларнета виконав традиційну суботню пісню «Шалом алейхем, малахей гашарет» у сучасній обробці, гімн Ізраїлю «Гатіква», «Осе шалом» — частину стародавньої єврейської молитви «Кадіш», традиційну єврейську пісню «Гіне ма тов» і сучасну пісню-молитву «Ель Шаддай». 

Подружжя Миколи та Любові Парубочих удвох та разом із донечкою виконали інструментальні композиції (кларнети, фортепіано, шейкер) «Підуть у хороводі» та «Єврейське попурі». Їхнє виконання клейзмерських мелодій особливо запам’яталося та полюбилося слухачам з минулих виступів.

Світлана Шаповал виконала власну пісню «Єрусалим» та сучасну ізраїльську пісню «Керен ор» (фортепіано — Ірина Вятоха). Слухачів здивувало виконання другої пісні у єменському стилі, незвичному для широкого українського загалу через особливу близькосхідну гармонію.

Пісню «Єдід нефеш» у модерновій обробці виконала Іванка Олійник у супроводі фортепіано (Зоя Іллющенко). Марина Лавриненко заспівала проникливий твір сучасного ізраїльського автора «Ашув елейха» (фортепіано — Зоя Іллющенко, флейта — Тамара Горностай). 

Особливо варто відзначити гру на фортепіано Зої Іллющенко та Ірини Вятоха. Своїм  натхненним, блискучим виконанням вони зробили дорогоцінний внесок у це свято.

Завершували програму наймолодші учасники. Пісню «Мі гаіш» заспівала Юлія Вакуленко. Дитячий хор «Натхнення» (концертмейстер — Ірина Вятоха, соло — Юлія Вакуленко) виконав пісню «Єрусалим» єврейською та українською мовами.

Віртуозне виконання радісних та ліричних творів, зворушливі давні єврейські молитви та сучасні переспіви, клейзмерські мелодії створили у залі особливий, піднесений настрій. Щасливі очі глядачів, дорослих та дітей, були сповнені захопленням від зустрічі з багатим розмаїттям музичних традицій єврейського народу. 

Відвідувачі заходу поділилися з нами враженнями. 

«Було чудово!» — написала у відгуку Галина. 

Ольга розповіла: «Враження дуже позитивні. Мене особливо захопило виконання єврейських пісень молодіжним Камерним хором: високий рівень, і в багатьох піснях незвичне, нове для мене виконання. І, звісно ж, тріо Парубочих, як завжди на висоті. Колись, на початку існування громади “Бейт шалом”, вони  радували нас клейзмерською музикою удвох, а зараз вже разом із донечкою, якій передали любов до цієї музики. Такі концерти і взагалі єврейські пісні зачіпають глибинні струни моєї душі, викликають захоплення, радість і бажання співати й ще більше славити нашого Творця. Слава Йому!»

«Я наче побував на небі!» — сказав по завершенні програми Роман. 

«Концерт мені сподобався. Натхненно співав камерний хор, чудово, колоритно грало сімейне тріо, емоційно грали акомпаніатори. Солісти були на висоті. Зал не вміщував усіх охочих, а це свідчить про велику зацікавленість людей», — поділилася Ніна.

Дійсно, захід відбувся з аншлагом. Гостей, яким не вистачило навіть додаткових місць у залі, розмістили в фойє. Але й вони раділи та були задоволені, жартуючи: «Наступного разу треба робити такий концерт на стадіоні, аби вмістити усіх охочих». 

Олег написав: «Концерт хороший, багато різних виконавців. Сподобалося, як супроводжував цю програму ведучий. Мені хотілося б почути ще більше відомих єврейських мелодій, таких, як «Сім сорок». Велике спасибі за свято!»

Організатори заходу повідомили, що вже планують проведення наступних музичних та інших цікавих заходів. За анонсами та новинами громади «Бейт шалом» можна слідкувати у Фейсбуці, в Інстаграмі, в Телеграмі. 

Переглянути відеозапис Свята єврейської музики можна на Ютуб-каналі громади.

 Пресслужба громади «Бейт шалом»