Українське законодавство збільшує покарання за насильство щодо дітей

Ми торкалися теми побутового насильства та розповідали про такі проекти допомоги постраждалим, як “Поліна” та “Барнахаус”. Нині українські депутати прийняли низку законопроектів, які значно посилюють відповідальність за такі вчинки. Тепер українське законодавство кваліфікує домашнє насильство як злочин.

Ірина Луценко — народний депутат України: «[Це] законопроекти, які роблять нульовою толерантність суспільства до домашнього насильства, а також підіймають до рангу державних гарантій захист жертв домашнього насильства. Робота на державному рівні з кривдниками, введення відповідної гарячої лінії з можливістю жертві домашнього насильства звернутися до такого кол-центру, який буде зроблений на основі Міністерства соціальної політики».

За 2017 рік зі скаргою на прояви насилля у рідній домівці звернулись близько дев’яносто тисяч осіб. Цю цифру експерти оцінюють як лише десяту частину загальної кількості випадків, бо далеко не всі жертви знаходять сили заявити про порушення своїх прав. Домашнє насилля можна поділити на декілька категорій. Це побиття жінок чоловіками, насилля в родинах учасників АТО, коли ветерани не можуть упоратися з викликами мирного життя, та насилля над найслабшими — дітьми та людьми похилого віку. Найбільше такі вчинки ранять тіла й душі дітей. Щорічно в Україні свідками або жертвами домашнього насилля стають три мільйони дітей, хоча й цю цифру вважають сильно применшеною.

 Ірина Луценко — народний депутат України: «Іншим законом передбачена криміналізація домашнього насильства. Що ми розуміємо під домашнім насильством? Це і економічне [насильство], коли сім’ї не надаються гроші. До речі, [невиплачені] аліменти — це [теж] є частина домашнього насилля. Це і психологічне насилля, — цькування, побиття, — це сексуальна експлуатація, насильство над жінками, а часто-густо і над дітьми.

Наступним кроком є розробка делікатних інструментів допомоги дітям, які вже стали жертвами насильства.

 Микола Кулеба — уповноважений Президента України з прав дитини: «Дитина зазнає постійного травмування в процесі багаточисельних допитів, різні люди в процес залучені. Тобто ми не можемо сьогодні сказати, що створені в державі сприятливі умови, щоби дитина не постраждала. Але це зараз обговорюється і з експертами. Сьогодні Міністерство соціальної політики, поліція працює саме над тим, щоб створити відповідні умови, щоб ці діти, які постраждали, вони могли отримати ті процедури, які були б сприятливими саме для них».

Нові закони про несплату аліментів визначають як різновид економічного насильства.

Павло Петренко — міністр юстиції України: «Питання щодо ухилення батьків від свого обов’язку утримувати дітей є дуже актуальним і дуже соціальним. Майже 600 тисяч дітей є заручниками безвідповідальності своїх батьків. І на обліку в органах виконавчого органу Міністерства юстиції знаходиться саме така кількість судових рішень, за якими батьки – в основному це є чоловіки – намагаються ухилятися від прямого конституційного обов’язку захисту найбільш незахищених українців, які стають заручниками побутових чвар, проблем між дорослими».

Віднині якщо батько впродовж шести місяців фінансово не підтримує свою сім’ю, його можуть позбавити права керувати транспортними засобами, виїжджати за кордон, а також спрямувати на примусові роботи у вигляді суспільно-корисної праці.

Алла Бурлак — начальниця служби у справах дітей Оболонського району, м. Київ: «Згідно з сімейним кодексом, всі батьки незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі, разом, чи окремо від дітей, повинні займатись навчанням чи матеріальним утриманням своїх дітей. Тобто якщо сім’я розлучилась, то обоє батьків мають брати участь у їхньому вихованні, в тому числі в матеріальному утриманні».

Костянтин Анікеєв, Віктор Кармазенюк, Київ, Вісті надії

Поділитися