Володимир Чернюк: «серед інженерів більше людей, які вірують в Творця, ніж серед гуманітаріїв, тому що техніки бачать фізичну суть речей»

Володимир Чернюк: «серед інженерів більше людей, які вірують в Творця, ніж серед гуманітаріїв, тому що техніки бачать фізичну суть речей»

Як ви стали віруючою людиною?

 Мій дід по материній лінії (рис. 1) був віруючим. Ще зі шкільних років він завжди давав мені читати окремі тексти з Біблії. І так я читав. Кілька разів брався прочитати всю Біблію. Вперше це було, коли я в школу ходив. Протягом одного вихідного дня читав декілька годин, почавши від початку, і закинув. Потім, бувши студентом, приїхав в село на зимові канікули. Тоді, також за ініціативою діда, читав весь день, знову почавши від початку. На довше мене не вистачило. А потім, коли я вже був аспірантом, за пропозицією діда знову почав читати Біблію. Цього разу мені вистачило наполегливості на три дні. Пізніше, як уже розвалився Радянський Союз, у 1991 році по радіо я почув такі слова одного з московських професорів: «Не может считать себя интеллигентным человек, который ни разу в жизни не прочитал Библию». Як це усвідомив, то відтоді й по сьогодні читаю Біблію кожного дня (за винятком рідких випадків, коли обставини цього не дозволяють). А з часом вирішив, що настала пора охреститися. Я давно знав що це треба зробити. У 1995 році здійснив цей задум.

Рис. 1. Макарчук Іван Дмитрович, дід по материній лінії (1898 року народження)

А ви на той момент вже були вченим. Я бачив ваші патенти зареєстровані у 80-х роках 

Так. Із 1985 року я вже був кандидатом технічних наук. 

Як ви стали кандидатом наук?

 Спочатку, коли був студентом, я мав успіхи у спорті. Займався класичною боротьбою. Проте зрозумів, що спорт триватиме до 35-40 років життя і на тому ця кар’єра закінчиться. Тому вирішив, що треба йти в науку. Там, доки житимеш, то стільки будеш мати роботу. Викладачі жартували, що професора тримають на роботі до тих пір, доки він має силу прийти до каси, щоб отримати свою заробітну плату. Навчався я в Українському інституті інженерів водного господарства в місті Рівне (рис. 2). Однак, після закінчення інституту, перед вступом до аспірантури, потрібно було відробити два роки на виробництві. Приїхав за направленням працювати до Львова, щоб недалеко було від міста Рівне, куди мав намір повернутись. Роботу тут мав, однак прописки не було. За два роки праці проектантом у Львові для мене, з дружиною та донькою, дали двокімнатну квартиру. Прописали у Львові і зразу ж вручили повістку на військову службу. Мавши 26 років пішов на рік в армію. Повернувся з армії, а директор питає: «У тебе є совість?». Відповів, що є. Тоді він говорить: «Відроби зо два роки за ту квартиру». Загалом працював п’ять років у проектній організації. Почав інженером, закінчив головним інженером проекту. Проектували зрошувальні системи садів і ягідників. Окрім того рік служив в армії. Там протягом кількох місяців, під час відпустки заступника командира бригади з будівництва, керував будівельними роботами зі спорудження підземних споруд штабу військ протиповітряної оборони Білоруського військового округу та ракетного комплексу протиповітряної оборони. Лише після цього, у віці 29 років, мавши двох дітей поступив до «Львівської політехніки» на стаціонарне навчання в аспірантурі. 

Рис. 2. Український інститут інженерів водного господарства (м. Рівне): а  – головний корпус;  б – один з навчально-лабораторних корпусів

Ви казали з одній з телепередач на телеканалі «Надія», що ви хотіли бути медиком. Чому не пішли?

Я не пішов у медичний інститут тому, що то був такий час коли ніхто не вірив, що туди можна поступити своїми силами. Батько мій (рис. 3) сказав: «Ти туди не пройдеш». У 1966 році, коли я завершував навчання в 11 класі (рис. 4), він приніс газету в якій була постанова Травневого пленуму Центрального комітету Комуністичної партії Радянського Союзу про розвиток меліорації. Батько каже: «Йди вчитись в Український інститут інженерів водного господарства. Туди поступиш». Я так і зробив. Вибрав гідромеліоративний факультет, який не був найпрестижнішим, бо не вірив у свої сили. Але коли здав усі вступні екзамени, то виявилось, що здобув на один бал більше, ніж потрібно було на найавторитетніший факультет. Пішов до декана з проханням, щоб перевели мене на будівельний факультет. Декан каже: «Закінчиш перший курс, тоді переведемо». За рік навчання я звик до студентів своєї групи і вже не став переводитись на інший факультет. Так і вивчився на інженера-гідротехніка. Потім о моїх слідах пішов молодший брат Олексій (рис. 5), який згодом став головним інженером Дубнівської пересувної моторизованої колони № 173.

 

Рис. 3. Чернюк Василь Маркович (батько, у 1944-1947 роках, 1923р. н.)

 

Рис. 4. Володимир Чернюк (у віці 17 років, 1948 р. н.)

 

Рис. 5. Володимир Чернюк з матір’ю Ганною Іванівною Чернюк і братом Олексієм

А як робити патенти? Бо бути винахідником не кожному це дано. І одна людина колись казала, що майже все винайдено, але потім пішли винаходи один за одним. Так як все таки стати винахідником?

Треба мету поставити. За наявності відповідної підготовки та наполегливості її можна досягти. Працював на нашій кафедрі доктор технічних наук, професор Сергій Шнерх, який умів робити винаходи. Він увів мене в курс справи і навчив нюансів. Після цього я уже інших вчив. Маю багато винаходів. Назву лише деякі з них: «Одоризатор газа» (А. с. 1116417 СССР, 1984); «Способ регулирования тормозного момента гидротормоза и гидротормоз с регулируемым тормозным моментом» (А. с. 1618912 СССР, 1991); «Стетофонендоскоп для обучения аускультации» (А. с. 1660684 СССР, 1991); «Лазерный доплеровский измеритель скорости потока жидкости» (А. с. 1679384 СССР, 1991), (рис. 6); «Спосіб регулювання шляхової витрати рідини в трубопроводах з насадками» (Патент на винахід № 115840 Україна, 2017), (рис. 7). 

 

Рис. 6. Лазерний допплерівський вимірювач швидкості потоку рідини в прозорій трубі, виготовлений за кресленнями В. Чернюка (згідно з а. с. № 1679384):  а – оптичний блок;  б – загальний вигляд пристрою (лабораторія гідравліки Львівської політехніки, 1990 р.)

Рис. 7. Фрагмент експериментального стенду з напірним трубопроводом-збирачем, поміщеним у прозорому футлярі (лабораторія гідравліки Львівської політехніки, 2015 р.)

Ви вже були віруючою людиною? 

В принципі я завжди вірив в існування Творця. І ніколи в цьому не сумнівався. У віці 45 років офіційно це узаконив, христившись. 

Коли ви вже були професором?

Ні, професором я вже потім став. Тоді я був кандидатом технічних наук і доцентом, але завідувачем кафедри вже був.

Ви вже були вченим, у вас були свої винаходи, але люди кажуть, те що релігія та наука речі несумісні, а й взагалі протилежні. Як з цим бути?

Ці люди так кажуть тому, що їм так вчили. Самі вони цієї проблеми не досліджували. Якби вони читали Біблію, і якби задумувались, над суттю того, що бачать, то так би не говорили. Нещодавно прочитав в Інтернеті, що більше є атеїстів серед людей з гуманітарним спеціальностями. А серед інженерів, техніків і біологів, більше віруючих людей. Це тому, що вони вникають у суть баченого і розуміють фізичну суть і будову живої й неживої природи, котра їх оточує (рис. 8). А гуманітарії в фізичну суть явищ і предметів не так глибоко вникають. Якщо вони юристи, економісти чи філософи, то можуть міркувати та казати, що Бога немає і що все само виникнуло з неживих хімічних елементів. До прикладу, винахід – це те, що запропоновано вперше у світі станом на сьогодні. Новизна перевіряється патентними інститутами, з урахуванням винаходів по усіх провідних державах планети. Винахідник, розробляючи вперше у світі новий пристрій чи спосіб реалізації якогось процесу, вкладає в це творчі задуми та великий труд. Йому зрозуміліше, що не просто виникає все, що ми бачимо. Хтось над цим багато працював. Усе логічно взаємопов’язане. Передбачено роботу пристрою за різних умов та його захисту на різні випадки функціонування. Візьмімо, хоча би, будову людини. Лише фахівець може оцінити досконалість цієї довершеної системи. Мало хто всерйоз думає, що людина не результат задуму та праці Творця, а наслідок низки сліпих випадків. 

Але все ж таки, відомі вчені нашої доби такі як науковець Стівен Ґокінг, винахідник Ілон Макс, на яких всі рівняються, залишаються атеїстами. Як з цим бути? 

Стівен Ґокінг за останні декілька років до смерті написав книгу, за якою його позиціонують атеїстом. Він понад 30 років свого життя провів в інвалідному візку. Раніше він ніколи не говорив, що Бога нема. В мене чомусь закрадається думка, що він образився на Бога за те, що його не зцілив. Я впевнений, що він багато разів молився до Бога про зцілення. А про Ілона Маска я мало знаю, тому нічого не можу сказати. Люди які дуже швидко «ростуть», думають що вони своїми силами усього досягли і ніхто їм не допомагав. Я не вдавався в подробиці життя Ілона Маска. Знаю що він працює над переселенням людей на Марс. Я подав дві наукові статті в журнал «Наука. Релігія. Суспільство». Там, окрім будови та трансформації Всесвіту, йдеться і про космічну еміграцію. Творець передбачив такий перебіг подій. Особисто я вважаю, що чим більше є досягнень в науці, то тим більше людина мисляча й віруюча бачить підтверджень про існування Творця. А атеїст має ще більші підстави, як йому здається, говорити що Бога немає.

Рис. 8. В. Чернюк у Національному університеті «Львівська політехніка» проводить лекцію «Розрахунок водозабірних свердловин» (07.03.2019 р.)

Ви зараз пишете книги з астрофізики?

То не зовсім так. Це монографія «Біблія та наука про космос і людину». Вона вже майже завершена. Для отримання статусу монографії, тобто рангу наукової праці, потрібна рекомендація вченої ради навчального закладу. В противному випадку її не вважатимуть науковою працею, а белетристикою. Технічна кафедра, котру я очолюю, не може рекомендувати до друку праць з теології, астрофізики, медицини й історії на стику котрих є зміст цієї книги. Для отримання рекомендації до друку монографії треба опублікувати дві-три статті за її темою в наукових фахових виданнях України, наприклад, філософського спрямування. Я їх уже написав і надіслав у редколегію відповідного фахового журналу. Після виходу з друку цих статей і отримання рецензій від докторів наук з філософії, астрономії й медицини необхідно звернутись на одну з цих кафедр з клопотанням прохати учену раду університету дати рекомендацію для опублікування монографії. 

Адвентисти зазвичай обережно ставляться до співпраці з католиками. Ви ж викладаєте в католицькому навчальному закладі. Чи бачите ви загрозу у співпраці з католиками?

Я працюю професором в Інституті інженерії довкілля (Instytut Inżynerii Środowiska), що у Люблінському католицькому університеті імені Яна Павла ІІ (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (скорочено KUL)) (рис. 9). Є членом наукових рад того інституту та філіалу університету, котрий включає декілька інститутів. Відкриває і закриває засідання вченої ради філіалу університету професор-ксьондз. На початку засідання та при його завершенні усі члени наукової ради говорять «Отче наш» й інші молитви. Коли професор-ксьондз проголошує молитву «Отче наш», то я її говорю. Як моляться до Марії чи покійного папи римського – мовчу. Це не заважає мені там працювати. Я на початку думав, що мене звільнять з роботи через те, що не хрещусь у той час, коли на вченій раді всі хрестяться. Але не відчислили. Я їжджу на заробітки, але роботу цю люблю. Робоча атмосфера там нормальна. Монографію, про яку йде мова, фактично написав у готелі того університету, розташованому в місті, оточеному великими природними лісами, що сприяло роботі.

А як ви ставитесь до того, що адвентисти в Раді церков роблять спільні проекти з католиками?

Я ставлюсь так, як вчив мене мій перший пастор: якщо їхні роботи реально об’єднуються навколо Біблії – це добра справа. Звичайно, треба ретельно вникати в суть цих спільних проектів та зважати на те з якою метою їх здійснюють.

Рис. 9. В. Чернюк серед професорів Люблінського католицького університету ім. Яна Павла ІІ (поруч з проф. В. Чернюком проф. Барбара Марчевська – директор Інституту інженерії довкілля, м. Стальова Воля, 19.10.2015)

Що ви викладаєте в Люблінському католицькому університеті Яна Павла ІІ?

Викладаю в KUL «Механіку рідин» і «Водопостачання» та суміжні їм дисципліни (рис. 10). Усього вів у KUL дев’ять різних предметів. 

А звідки книжка з’явилась? 

Ідея її написання виникла у 2014 році у KUL в процесі викладання вибіркового (за вибором студентів) предмету «Довготермінові тенденції зміни довкілля» («Dlugoterminowe trendy zmian środowiska»). Польська Академія Наук дає гарантований прогноз зміни довкілля на 30 років. Біблія містить пророцтва про перетворення неба (нашої галактики) та Землі на період тривалістю в мільярди років, тобто до повного їх спрацювання та зникнення (смерті). Останню лекцію, на свій страх і ризик, я присвятив пророцтвам Біблії про трансформацію Чумацького шляху і Землі. Тоді, у 2014 році, після виставлення екзаменаційних оцінок з двох різних предметів запитав студентів (див. рис. 10) про те який предмет їх більше зацікавив. Вони відповіли, що про трансформацію довкілля, а особливо остання лекція, на якій була інформація зі Святого Письма. Відтоді я зрозумів, що ця тема цікава для молоді і почав її розвивати. З часом студенти перестали обирати цей предмет. Не знаю, можливо хтось сказав, щоб вони його не обирали. Предмет «Довготермінові тенденції зміни довкілля» я мав лише два роки. Однак, цього було достатньо, щоб задати імпульс для написання монографії. І працюю я не в Любліні а у філіалі університету, котрий знаходиться у місті Стальова Воля у великому лісовому ареалі у межах Сандомирської низовини у Підкарпатському воєводстві Польщі. Перебування у великому лісі з переважанням хвойних дерев корисне для здоров’я та благотворне для наукової праці. Там, у студентському гуртожитку, живу як у санаторії. Фактично саме там і почав працювати над згаданою монографією. Одночасно видав у 2016 р співавторстві одну монографію з гідромеханіки (рис. 11) та у 2017 р. навчальний посібник з гідротехнічних споруд (рис. 12). Отож, набрав трохи досвіду у написанні книг.

Рис. 10. В. Чернюк серед студентів спеціальності «Інженерія довкілля» у KUL (після складання екзамену 07.02.2014)

Рис. 11. Оправа монографії з гідромеханіки (2016 р.)

Що ви ще можете розповісти про книгу, яку пишете?

Виникли проблеми з опублікуванням монографії. Я є завідувачем кафедри технічного спрямування, котра не має відношення до релігії, ні до астрофізики, ні до медицини, чи то до історії. Тому працівники нашої кафедри не проголосують за представлення монографії «Біблія та наука про космос і людину» вченій раді інституту. А якщо і проголосують, то вчена рада інституту не дасть рекомендації, вченій раді університету, про що мене попередили. Також сказали, що не пропустить такої монографії, оскільки в Україні релігія й освіта відокремлені. Мене також застерегли, що слів «Біблія» та «пророцтва» у назві монографії не повинно бути. 

Безвихідних ситуацій не існує. Вихід потрібно шукати, краще з допомогою Бога. Прийдеться розділити цю книгу на дві окремі монографії  менші за об’ємом і за різними спрямуваннями та новими назвами, які, ясна річ, відображатимуть зміст написаного.

А як ви потрапили в Люблінський католицький університет Яна Павла ІІ?

Цей університет шукав фахівця з фізики і знайшов його у «Львівській політехніці». Однак, тоді того претендента для роботи в KUL обрали начальником одного з відділів «Львівської політехніки» з наданням персонального службового автомобіля. І цій посаді він надав перевагу. Тому не мав змоги викладати за кордоном. Як виявилось пізніше, це було його помилковим рішенням. Проте, тоді, у 2012 році, цей фізик звернувся до директора інституту, в якому я працюю, з проханням знайти йому заміну. Директор порекомендував мене для роботи в Люблінському католицькому університеті ім. Яна Павла ІІ (рис. 13). За це я йому щиро вдячний. 

Рис. 12. Палітурка навчального посібника з гідротехнічних споруд (2017 р.)

У вас у фейсбуці цікаве фото зі стоп кадром з фільму.

Це кадр з українського документально-ігровогого фільму «Легіон. Хроніка Української Галицької Армії, 1918-1919», випущеного у 2015 році (див. від 10,25 хв. до 11,35 хв.). Загальна тривалість фільму 49 хв. Кіностудія «Invert Pictures». Режисер Тарас Химич. Там я грав роль останнього австрійського намісника Королівства Галичини в складі Австро-Угорщини, райхсграфа генерал-полковника Карла фон Гуйна (рис. 14). 

Рис. 13. В. Чернюк (крайній зліва у першому ряду) серед працівників Інституту інженерії довкілля у Люблінському католицькому університеті ім. Яна Павла ІІ (м. Стальова Воля, 2016 р.)

А ви грали у фільмах?

І не в одному.

Розкажіть про ваші ролі.

Я грав в декількох фільмах. Перший з них документальний фільм «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941», знятий у 2010 році (див. від 24,15 хв. до 25,55 хв.). Там я грав роль маслозаводчика Мудрика. Загальна тривалість фільму 50 хв. Другим є фільм «Хроніка українсько-галицької армії 1918». Про нього ми вже говорили. Третій  історично-драматичний кінофільм «Жива», випущений у 2016 році. У цьому фільмі я зіграв роль святого. Тривалість фільму 93 хв. Усі ці фільми поставила кіностудія «Invert Pictures». Режисер й оператор Тарас Химич. 

У 2018 році мав малий епізод в ролі Костя Левицького  першого прем’єр міністра ЗУНР у короткометражному фільмі, знятому іншою кіностудією за замовленням Львівської міської ради до 100-річчя ЗУНР. 

Рис. 14. В. Чернюк у ролі райхсграфа генерал-полковника Карла Ґеорґа фон Гуйна:  а – останні роздуми перед здачею повноважень;  б – напутні слова представникам Української Галицької Армії  колишнім воїнам Австро-Угорської імперії (знято 23.06.2015)

image_pdfimage_print

Святе Писання
Святе Писання, що складається зі Старого та Нового Завітів, є Словом Божим письмово переданим по Божественному натхненню через святих людей Божих, які виголошували й писали його по спонуканню Святого Духа. За допомогою цього Слова Бог передав людству необхідні для спасіння знання. Біблія має безперечний авторитет і представляє непогрішиме відкриття Його волі. Вона є мірилом характеру і критерієм досвіду, вичерпним викладом доктрин і достовірним повідомленням про дії Бога в історії нашого світу.
Пс. 118:105; Прип. 30:5, 6; Іс. 8:20; Ів. 17:17; 1 Фес. 2:13; 2 Тим. 3:16, 17; Євр. 4:12;
2 Пет. 1:20, 21
Трійця
Бог єдиний. Отець, Син і Святий Дух – єдність трьох довічних Особистостей. Бог безсмертний, всемогутній, всезнаючий, всюдисущий та понад усе. Він безмежний і вище людського розуміння, однак Його можна пізнати за допомого Його відкриття про Самого Себе. Бог, Який є любов, навіки гідний поклоніння, честі і служіння всього творіння.
Бут. 1:26; Повт. 6:4; Іс. 6:8; Мф. 28:19; Ів. 3:16; 2 Кор. 1:21, 22; 13:14; Єф. 4:4-6;
1 Пет. 1:2
Бог Отець
Бог Вічний Отець є Творець, Першопричина, Вседержитель і Незалежний Правитель всього творіння.

Він справедливий і святий, милостивий і добрий, повільний на гнів і сповнений постійної любові та вірності.

Якості та сили, що проявилися в Сині та Святому Дусі також є якостями та силами Отця.
Бут. 1:1; Повт. 4:35; Пс. 109:1, 4; Ів. 3:16; 14:9; 1 Кор. 15:28; 1 Тим. 1:17; 1 Ів. 4:8; Об'яв. 4:11
Бог Син
Бог Вічний Син з’явився втіленим в Ісусі Христі. Через Нього все було створено, дякуючи Йому був відкритий характер Бога, завдяки Йому здійснилося спасіння людства і через Нього відбувається суд над нашим світом. Будучи навіки істинним Богом, Він став також справжньою людиною, Ісусом Христом. Він був зачатий Святим Духом і народжений дівою Марією. Він жив і переносив спокуси як людина, проте явив Собою досконалий приклад праведності і любові Божої. Вчинені Ним чудеса були проявом сили Божої і свідченням того, що Він був дійсно Богом – обіцяним Месією. Він добровільно постраждав і помер на хресті за наші гріхи, зайнявши наше місце. Воскрешений з мертвих, Він вознісся на небо, щоб заради нас здійснювати служіння в небесному святилищі. Він знову прийде в цей світ у славі для остаточного визволення Свого народу і для того, щоб відновити все знову.
Іс. 53:4-6; Дан. 9:25-27; Лк. 1:35; Ів. 1:1-3, 14; 5:22; 10:30; 14:1-3, 9, 13; Рим. 6:23;
1 Кор. 15:3, 4; 2 Кор. 3:18; 5:17-19; Флп. 2:5-11; Кол. 1:15-19; Євр. 2:9-18; 8:1, 2
Бог Дух Святий
Бог Вічний Дух Святий діяв разом з Отцем і Сином при створенні, втіленні та спокуті. Він – така ж Особистість, як Отець і Син. Він надихав письменників Біблії. Він наповнив силою життя Христа. Він привертає і переконує людей; і тих, хто відгукується, Він оновлює і відтворює в них образ Божий. Посланий Отцем і Сином, щоб завжди бути з Його дітьми, Він наділяє Церкву духовними дарами, дає їй силу в її свідоцтві про Христа і в згоді зі Святим Писанням наставляє її на всяку істину.
Бут. 1:1, 2; 2 Цар. 23:2; Пс. 50:12; Іс. 61:1; Лк. 1:35; 4:18; Ів. 14:16-18, 26; 15:26;
16:7-13; Дії 1:8; 5:3; 10:38; Рим. 5:5; 1 Кор. 12:7-11; 2 Кор. 3:18; 2 Пет. 1:21
Створення світу
Бог в Писанні достовірно представив хронологію Своєї творчої діяльності. Протягом недавніх шести днів творіння Господь створив «небо і землю, море і все, що в них», а сьомого дня «спочив». Таким чином, Господь встановив Суботу як вічний пам’ятник Його праці, здійсненої і завершеної протягом шести буквальних днів, які разом з Суботою утворили той тиждень, що нам відомий сьогодні. Перші чоловік і жінка були створені за образом Божим, як вінець творіння, отримавши право володіння світом і обов’язок піклуватися про нього. Світ, при завершенні свого створення, як сказано в Біблії, був «вельми добрий», і його досконалість проголошувала славу Божу.
Бут. 1-2, 5, 11; Вих. 20:8-11; Пс. 18:2-7; 32:6, 9; 103; Іс. 45:12; Дії. 17:24; Кол. 1:16; Євр. 1:2; 11:3; Об'яв. 10:6; 14:7
Природа людини
Чоловік і жінка були створені за образом і подобою Божою як істоти, наділені індивідуальністю, силою і свободою мислити і діяти. Людина, за задумом Божим, – це нерозривна єдність тіла, душі і духу. Але хоча люди і були створені як вільні істоти, їх життя залежало від Бога. Однак, не послухавши Бога, наші прабатьки таким чином відмовилися визнати свою залежність від Нього і втратили своє високе положення. Образ Божий в них спотворився, і вони стали схильні до смерті. Їхні нащадки успадковують гріховну природу з усіма витікаючими з цього наслідками. Вони народжуються зі слабкостями і схильностями до зла. Але Бог у Христі примирив із Собою світ і Духом Своїм відновлює в смертних, що каються образ Творця. Створені для слави Божої, ми покликані любити Його, один одного і світ, що оточує нас.
Бут. 1:26-28; 2:7, 15; 3; Пс. 8:5-9; 50:6, 11; 57:4; Єрем. 17:9; Дії. 17:24-28; Рим. 5:12-17; 2 Кор. 5:19, 20; Єф. 2:3; 1 Фес. 5:23; 1 Ів. 3:4; 4:7, 8, 11, 20
Велика боротьба
Все людство залучено в велику боротьбу між Христом і сатаною. Вона розпочалась на небі в зв’язку з тим, що був поставлений під сумнів характер Бога, Його закон і справедливість Божого правління у всесвіті. Один зі створених ангелів, наділений свободою вибору, в своєму самозвеличенні став сатаною, противником Бога. Це призвело до повстання частини ангелів. Сатана викликав дух спротиву Богові в нашому світі, коли втягнув Адама і Єву в гріх. В результаті цього гріха, скоєного людьми, образ Божий став спотвореним в людстві. З цієї ж причини створений світ втратив свій порядок і був спустошений під час всесвітнього потопу, про що свідчить представлена ​​в Бут. 1-11 хронологія. На очах у всього творіння цей світ перетворився на арену світової боротьби, в результаті якої люблячий Бог буде затверджений в Своїх правах. Христос посилає Святого Духа і вірних ангелів, щоб вони допомагали народу Божому в цій великій боротьбі, направляли, захищали і зміцнювали його на шляху, що веде до спасіння.
Бут. 3; 6-8; Йов 1:6-12; Іс. 14:12-14; Єзек. 28:12-18; Рим. 1:19-32; 3:4; 5:12-21; 8:19-22; 1 Кор. 4:9; Євр. 1:14; 1 Петр. 5:8; 2 Петр. 3:6; Об'яв. 12:4-9
Життя, смерть і воскресіння Христа
Життя Христа проходило в досконалому послузі волі Божій. Його страждання, смерть і воскресіння – це єдино можливий шлях спокути скоєних людьми гріхів. Кожен, що приймає вірою це примирення з Богом, має вічне життя. Все творіння може краще осягнути нескінченну і святу любов Творця. Це досконале примирення виправдовує справедливість Божого Закону і милосердя характеру Творця. Так відбувається засудження наших гріхів і забезпечується наше прощення. Смерть Христа є замісною, спокутною, примиряючою і перетворюючою. Воскресіння Христа у плоті є знаком перемоги Бога над силами зла, і для приймаючих це примирення, служить свідченням їхньої перемоги над гріхом і смертю. Воскресіння проголошує панування Ісуса Христа, перед Яким схилиться кожне коліно на небі і на землі.
Бут. 3:15; Пс. 22:1; Іс. 53; Ів. 3:16; 14:30; Рим. 1:4; 3:25; 4:25; 8:3, 4; 1 Кор. 15:3, 4,
20-22; 2 Кор. 5:14, 15, 19-21; Флп. 2:6-11; Кол. 2:15; 1 Петр. 2:21, 22; 1 Ів. 2:2; 4:10
Спасіння у Христі
За нескінченної любові і милості Бог учинив так, що Христос, який не знав гріха, став гріхом заради нас, щоб в Ньому ми стали праведними перед Богом. Під впливом Святого Духа ми усвідомлюємо нашу потребу в Спасителі, визнаємо нашу гріховність, каємося в наших злочинах і вірою приймаємо Ісуса як Спасителя і Господа, як Того, Хто зайняв наше місце на хресті і залишив нам приклад. Ця спасаюча віра приходить до нас від Божественної сили Його Слова і є даром Божої благодаті. Завдяки Христу Бог виправдовує і приймає нас як Своїх синів та дочок і позбавляє від панування гріха. Дія Духа Святого створює в нас відродження і освячення. Дух оновлює наш розум, записує в наших серцях Божий закон любові і дає нам силу жити святим життям. Перебуваючи в Ньому, ми стаємо причасниками Божественної природи і отримуємо впевненість у спасінні як тепер, так і на суді.
Бут. 3:15; Іс. 45:22; 53; Єрем. 31:31-34; Єзек. 33:11; 36:25-27; Авв. 2:4; Мк. 9:23, 24; Ів. 3:3-8, 16; 16:8; Рим. 3:21-26; 8:1-4, 14-17; 5:6-10; 10:17; 12:2; 2 Кор. 5:17-21; Гал. 1:4; 3:13, 14, 26; 4:4-7; Єф. 2:4-10; Кол. 1:13, 14; Тит 3:3-7; Євр. 8:7-12; 1 Пет. 1:23; 2:21, 22; 2 Пет. 1:3, 4; Об'яв. 13:8
Зростання у Христі
Прийнявши смерть на хресті, Ісус здобув перемогу над силами зла. Він, Який переміг злих духів під час Свого земного служіння, зруйнував їх владу і зробив неминучою їх остаточну загибель. Перемога Ісуса забезпечує і нам перемогу над цими силами, які все ще прагнуть управляти нами, в той час як ми ходимо перед Ним в мирі, радості і впевненості в любові Божої. Зараз Святий Дух перебуває в нас і наділяє нас силою. В постійної прихильності Ісусу, нашому Спасителю і Господу, ми звільнені від тягаря минулих вчинків. Ми більше не перебуваємо в темряві, страху перед силами зла, невігластві та безцільності, які супроводжували наше колишнє життя. Здобувши цю нову свободу в Христі, ми покликані розвинути свій характер в подобі Його характеру, спілкуючись з Ним щодня в молитві, насичуючись Його Словом, розмірковуючи над Ним і Його Промислом, віддаючи Йому хвалу, збираючись на спільні богослужіння та беручи участь в здійсненні місії Церкви. Ми також покликані наслідувати приклад Христа, здійснюючи співчутливе служіння заради задоволення фізичних, інтелектуальних, соціальних, емоційних і духовних потреб людей. Коли ми віддаємо нашу любов оточуючим і свідчимо про спасіння в Христі, постійна присутність Божа через Духа Святого перетворює кожну хвилину нашого життя і кожну справу в духовний досвід.
1 Пар. 29:11; Пс. 1:1, 2; 22:4; 76:12, 13; Мф. 20:25-28; 25; 1:31-46; Лк. 10:17-20; Ів. 20:21; Рим. 8:38, 39; 2 Кор. 3:17, 18; Гал. 5:22-25; Єф. 5:19, 20; 6:12-18; Флп. 3:7-14; Кол. 1:13, 14; 2:6, 14, 15; 1 Фес. 5:16-18, 23; Євр. 10:25; Як. 1:27; 2 Пет. 2:9; 3:18; 1 Ів. 4:4
Церква
Церква є спільнота віруючих, які визнають Ісуса Христа своїм Господом і Спасителем. Як і народ Божий в старозавітні часи, ми покликані зі світу, ми об’єднуємося для богослужіння, для спілкування, для вивчення Слова Божого, для святкування Вечері Господньої, для служіння всьому людству і для проголошення Благої вісті в усьому світі. Свою духовну владу Церква отримала безпосередньо від Христа, Який є втілене Слово, відкрите в Писанні. Церква – це Божа родина, і члени її, усиновлені Богом, живуть на підставі укладеного з Ним нового завіту. Церква – це тіло Христове, суспільство людей, об’єднаних вірою, і глава цього тіла Сам Христос. Церква – це наречена, заради якої Христос помер, щоб освятити і очистити її. При Його урочистому поверненні вона постане перед Ним як славна Церква, яка зберегла вірність в усі віки, відкуплена Його кров’ю та не має ні плями, ні вади – свята і бездоганна.
Бут. 12:1-3; Вих. 19:3-7; Мф. 16:13-20; 18:18; 28:19, 20; Дії. 2:38-42; 7:38; 1 Кор. 1:2;
Єф. 1:22, 23; 2:19-22; 3:8-11; 5:23-27; Кол. 1:17, 18; 1 Пет. 2:9
Церква Останку та її місія
Вселенська Церква складається з тих, хто істинно вірить в Христа. Але в останні дні, під час загального боговідступництва, Бог покликав Церкву Останку до дотримання заповідей Божих і збереження віри в Ісуса. Церква Останку проголошує настання години суду, сповіщає спасіння через Христа і проповідує наближення Його Другого пришестя.

Ця місія проголошення істини символічно представлена трьома ангелами в 14 розділі книги Об’явлення. За часом ця місія збігається з судом, який відбувається на небесах, і результатом її є покаяння і виправлення людей. Кожен віруючий покликаний особисто брати участь в цьому загальному свідоцтві.
Дан. 7:9-14; Іс. 1:9; 11:11; Єрем. 23:3; Мих. 2:12; 2 Кор. 5:10; 1 Пет. 1:16-19; 4:17; 2 Пет. 3:10-14; Юд. 3, 14; Об'яв. 12:17; 14:6-12; 18:1-4
Єдність в Тілі Христовому
Церква – це єдине Тіло послідовників Христа, покликаних із всякого народу, племені та язика. В Христі ми стаємо новим творінням. Серед нас не повинно бути відмінності незалежно від раси, культури, освіти, національності, статі, соціального і майнового стану. Ми всі рівні в Христі, Який за допомогою єдиного Духа об’єднав нас між собою і привернув до Себе. Ми повинні служити і приймати служіння неупереджено і з чистим серцем.
Завдяки відкриттю, яке нам дав Ісус Христос у Святому Письмі, ми маємо одну і ту ж віру і надію, одне і те ж прагнення служити всьому людству. Джерелом такої єдності є триєдиний Бог, Який прийняв нас як Своїх дітей.
Пс. 132:1; Мф. 28:19, 20; Ів. 17:20-23; Дії. 17:26, 27; Рим. 12:4, 5; 1 Кор. 12:12-14;
2 Кор. 5:16, 17; Гал. 3:27-29; Єф. 2:13-16; 4:3-6, 11-16; Кол. 3:10-15
Хрещення
Хрещення – це Боже повеління, за допомогою якого ми сповідуємо свою віру в смерть і воскресіння Ісуса Христа, а також свідчимо, що ми померли для гріха і тепер прагнемо до оновленого життя. Таким чином, ми визнаємо Христа Господом і Спасителем і стаємо частиною Його народу після прийняття в члени Його Церкви. Хрещення – це символ нашої єдності з Христом, прощення гріхів і прийняття Духа Святого.

Хрещення здійснюється зануренням у воду, і до нього допускаються ті, хто має віру в Ісуса і засвідчив про каяття в гріхах. Хрещенню передують вивчення Святого Писання і прийняття його вчення.
Мф. 28:19, 20; Дії. 2:38; 16:30-33; 22:16; Рим. 6:1-6; Гал. 3:27; Кол. 2:12, 13
Вечеря Господня
Вечеря Господня – це спільне прийняття символів тіла і крові Ісуса як наочне підтвердження віри в Нього, нашого Господа і Спасителя. При здійсненні цього обряду присутній Сам Христос, який спілкується зі Своїм народом і зміцнює його сили. Беручи участь у Вечері, ми з радістю сповіщаємо спокутну смерть Господа і Його повернення у славі. Готуючись до Вечері, віруючі досліджують своє серце, сповідують свої гріхи і каються в них. Перед прийняттям символів відбувається служіння ногоомиття, встановлене нашим Божественним Учителем як символ оновлення, очищення і як вираз готовності служити одне одному в християнському смиренні, а також для того, щоб сприяти об’єднанню сердець в любові. Служіння Вечері відкрито для участі в ньому всіх віруючих християн.
Мф. 26:17-30; Ів. 6:48-63; 13:1-17; 1 Кор. 10:16, 17; 11:23-30; Об'яв. 3:20
Духовні дари та духовне служіння
Впродовж всіх віків Бог наділяв усіх членів Своєї Церкви духовними дарами, які кожен повинен використовувати на благо Церкви і людства. Цими дарами Святий Дух наділяє кожного члена Церкви по Своїй волі. Таким чином, Церква стає здатною виконати дане їй Богом призначення. Відповідно до Писання, до духовних дарів відносяться віра, дар зцілення, дар пророцтва, дар проповіді, учительський дар, дар управління, дар примирення, дар співчуття, дар милосердя та самовідданого служіння ближнім з метою підтримати і підбадьорити їх.

Деякі члени Церкви покликані Богом і наділені дарами Святого Духа, щоб працювати в Церкві як пастори, євангелисти і вчителі. Їх робота особливо необхідна для підготовки членів Церкви до служіння, для досягнення Церквою духовної зрілості і для забезпечення єдності у вірі і пізнанні Бога. Коли члени Церкви використовують ці духовні дари як вірні служителі всілякої Божої благодаті, Церква захищена від руйнівного впливу єретичних вчень, зростає в Бозі та зміцнюється у вірі і любові.
Дії. 6:1-7; Рим. 12:4-8; 1 Кор. 12:7-11, 27, 28; Єф. 4:8, 11-16; 1 Тим. 3:1-13; 1 Пет. 4:10, 11
Дар пророцтва
Святе Писання свідчить, що пророцтво – один з дарів Святого Духа. Цей дар є відмінною ознакою Церкви Остатку, і ми віримо, що він проявився в служінні Еллен Уайт.

Її праці являються пророчим авторитетом і служать для Церкви потіхою, керівництвом, настановою і викриттям. В цих працях також чітко визначено, що Біблія є мірилом для будь-якого вчення і досвіду.
Мф. 26:17-30; Ів. 6:48-63; 13:1-17; 1 Кор. 10:16, 17; 11:23-30; Об'яв. 3:20
Закон Божий
Великі принципи Закону Божого викладені в Десяти Заповідях і явлені в житті Ісуса Христа. В них відображена Божа любов, Його воля і наміри в питаннях поведінки людини і її взаємин з Богом і ближніми. Вони обов’язкові для людей всіх часів. Ці постанови лежать в основі Божого завіту з Його народом. Це вище мірило праведності на суді Божому. Завдяки впливу Духа Святого заповіді призводять до пізнання гріха і пробуджують усвідомлення потреби в Спасителі. Спасіння – це дар благодаті, його неможливо заслужити ділами, але спасенна людина слухняна заповідям. У цій слухняності вдосконалюється християнський характер, і її результатом буде мир з Богом. Вона говорить про любов до Господа і нашу турботу про ближніх. Послух через віру доводить, що Христос має силу перетворити наше життя, і служить справі благовістя.
Вих. 20:1-17; Повт. 28:1-14; Пс. 18:8-15; 39:8, 9; Мф. 5:17-20; 22:36-40; Ів. 14:15; 15:7-10; Рим. 8:3, 4; Єф. 2:8-10; Євр. 8:8-10; 1 Ів. 2:3; 5:3; Об'яв. 12:17; 14:12
Субота
Блаженний Творець після шести днів творіння світу спочивав в сьомий день і встановив суботній спокій для всіх людей як пам’ятник творіння. Четверта заповідь незмінного Закону Божого вимагає дотримання сьомого дня, суботи, як дня спокою, дня особливого поклоніння і служіння відповідно до вчення і прикладу Ісуса Христа – Господа суботи.

Субота – це день радісного спілкування з Богом і один з одним. Це символ нашого спасіння у Христі, знак нашого освячення, нашої вірності та передчуття нашого вічного майбутнього життя в Царстві Божому. Субота – це постійний Божий символ вічного завіту між Ним і Його народом. Радісне проведення цього святого часу від вечора до вечора, від заходу до заходу є урочистий спогад звершеного Богом творіння і викуплення.
Бут. 2:1-3; Вих. 20:8-11; 31:13-17; Лев. 23:32; Повт. 5:12-15; Іс. 56:5, 6; 58:13, 14;
Єз. 20:12, 20; Мф. 12:1-12; Мк. 1:32; Лк. 4:16; Євр. 4:1-11
Смерть і воскресіння
Відплата за гріх – смерть. Але Бог, єдиний, що має безсмертя, дарує вічне життя Своїм викупленим. До дня Другого пришестя смерть для всіх людей – це стан небуття.

Коли ж Христос – Життя наше – з’явиться, то воскреслі та ті, що залишилися живими, праведники відтвореними і прославленими будуть піднесені назустріч своєму Господу. Друге воскресіння, воскресіння нечестивих, відбудеться тисячу років потому.
Йов 19:25-27; Пс. 145:3, 4; Еккл. 9:5, 6, 10; Дан. 12:2, 13; Іс. 25:8; Ів. 5:28, 29; 11:11-14; Рим. 6:23; 16; 1 Кор. 15:51-54; Кол. 3:4; 1 Фес. 4:13-17; 1 Тим. 6:15; Об'яв. 20:1-10
Тисячолітнє Царство та знищення гріха
Тисячолітнє Царство – це проміжний період між першим і другим воскресіннями, коли Христос і Його викуплені святі знаходяться на небі. Протягом цього часу відбувається суд над тими, хто помер, не розкаявшись у своїх гріхах. На землі в цей час не буде жодної живої людини, але буде тільки сатана зі своїми ангелами. Після закінчення цього тисячолітнього періоду Христос зі Своїми святими і Святе Місто зійдуть на землю. Тоді будуть воскрешені і всі нечестиві, які під проводом сатани і його ангелів підуть війною на Боже Місто і зберуться навколо Нього. Але зійде від Бога вогонь, який знищить це воїнство і очистить землю. Таким чином, гріх і грішники назавжди зникнуть з всесвіту.
Єр. 4:23-26; Єз. 28:18, 19; Мал. 4:1; 1 Кор. 6:2, 3; Об'яв. 20; 21:1-5
Нова Земля
На Новій Землі, де пануватиме праведність, Бог влаштує вічну оселю для викуплених. Серед створеної Ним досконалої природи вони будуть вічно жити в радості і любові, зростаючи в пізнанні Бога і Його творіння. Сам Господь буде там жити разом зі Своїм народом, і ніколи вже не буде ні страждань, ні смерті.

Велика боротьба закінчиться, а з її закінченням назавжди зникне гріх. Усе, що існує – жива і нежива природа – буде свідчити, що Бог є любов, і Він буде панувати на віки віків. Амінь.
Іс. 35; 65:17-25; Мф. 5:5; 2 Пет. 3:13; Об'яв. 11:15; 21:1-7; 22:1-5
Довірене управління
Ми – управителі Божі. Він довірив нам мудро розпоряджатися часом і можливостями, здібностями і майном, благословеннями землі і її дарами. Ми відповідальні перед Богом за правильне використання всіх цих дарів. Наше визнання Бога Владикою всього ми висловлюємо у вірному служінні Йому і ближнім, а також в добровільному
Бут. 1:26-28; 2:15; 1 Пар. 29:14; Агг. 1:3-11; Мал. 3:8-12; Мф. 23:23; Рим. 15:26, 27;
1 Кор. 9:9-14; 2 Кор. 8:1-15; 9:7
поверненні десятини і пожертвувань для проголошення Євангелія і для підтримки і зростання Його Церкви. Бог надав нам особливу честь, давши нам право розпоряджатися всім довіреним, щоб виховати нас в любові і привести до перемоги над егоїзмом і жадібністю. Управителі Божі відчувають радість, коли в результаті їх вірності інші люди отримують благословення.
Довірене управління
Ми покликані бути благочестивими людьми, чиї думки, почуття і дії знаходяться у відповідності з біблійними принципами у всіх аспектах особистого та суспільного життя. Щоб дати можливість Святому Духу відтворити в нас характер нашого Господа, ми прагнемо лише до того, що може принести в нашому житті християнську чистоту, здоров’я і радість. Це означає, що наші задоволення і розваги повинні відповідати високим критеріям християнського смаку і краси. Визнаючи наявність особливостей у різних культурах, ми, проте, вважаємо, що наш одяг має бути простим, скромним і охайним, відповідний тим, чия справжня краса полягає не в зовнішніх прикрасах, а в нетлінні лагідного й спокійного духу. Це також означає, що оскільки наші тіла є храмом Святого Духа, ми не повинні нехтувати турботою про них. Нам необхідні фізичні вправи, відпочинок і, по можливості, здорова їжа. Ми повинні утримуватися від нечистої їжі, зазначеної в Писанні. Так як вживання алкогольних напоїв, тютюну, наркотиків і зловживання ліками шкодять нашому організму, нам слід і від цього утримуватися. Нам потрібно прагнути тільки до того, що допоможе нам привести наші думки і все наше єство в послух Христові, Який бажає, щоб ми були здорові, радісні і щасливі.
Бут. 7:2; Вих. 20:15; Лев. 11:1-47; Пс. 105:3; Рим. 12:1, 2; 1 Кор. 6:19, 20; 10:31;
2 Кор. 6:14-7:1; 10:5; Єф. 5:1-21; Флп. 2:4; 4:8; 1 Тим. 2:9, 10; Тит. 2:11, 12; 1 Пет. 3:1-4;
1 Ів. 2:6; 3 Ів. 2
Шлюб та сім'я
Шлюб, спочатку встановлений Богом в Едемі, є, згідно з вченням Христа, довічним союзом чоловіка і жінки для спільного життя і любові. Шлюб повинен укладатися лише між чоловіком і жінкою, які поділяють спільну віру. Укладаючи шлюб, християни покладають на себе зобов’язання не тільки один перед одним, а й перед Богом. Взаємна любов, повага, увага і відповідальність є основою християнських шлюбних відносин, відображаючи любов, святість, близькість і міцність відносин між Христом і Його Церквою. Щодо розлучення Христос сказав: «Хто дружину відпустить свою, крім провини перелюбу, … і хто візьме шлюб з розлученою, той чинить перелюб». Хоча життя деяких сімей може виявитися далеко не ідеальним, чоловік і жінка, що повністю присвячують себе в шлюбі один одному у Христі, можуть досягти тісного єднання в любові, якщо вони довіряються керівництву Духа і повчанням Церкви. Бог благословляє сім’ю і бажає, щоб всі в ній допомагали один одному в досягненні духовної зрілості. Прагнення до згуртованості сім’ї – один з характерних ознак заключної вестки Євангелія. Батьки повинні виховувати дітей в любові і послуху Господу. Своїм словом і особистим прикладом батьки повинні вчити дітей, що Христос – це люблячий, ніжний і турботливий Наставник, який хоче, щоб усі вони стали членами Його Церкви, членами сім’ї Божої, що включає в себе як самотніх, так і сімейних людей.
Бут. 2:18-25; Вих. 20:12; Повт. 6:5-9; Прип. 22:6; Мал. 4:5, 6; Мф. 5:31, 32; 19:3-9, 12;
Мк. 10:11, 12; Ів. 2:1-11; 1 Кор. 7:7, 10, 11; 2 Кор. 6:14; Єф. 5:21-33; 6:1-4
Служіння Христа в небесному святилищі
На небі знаходиться святилище, справжня скинія, що її збудував був Господь, а не людина. Там Христос заради нас звершує Своє заступницьке служіння. Його служіння дає кожному віруючому можливість спасіння через прийняття Його спокутної жертви, яку Він одного разу приніс на хресті за всіх нас. Після Свого вознесіння Він став нашим великим Первосвящеником і почав Своє заступницьке служіння, що символізувалося служінням первосвященика в Святій частині земного святилища. У 1844 році, після закінчення пророчого періоду в 2300 днів, розпочалася друга і остання частина Його спокутного служіння, що символізувалося служінням первосвященика в Святому Святих земного святилища. В цей час на небі розпочався слідчий суд – перша стадія остаточного знищення всіх гріхів, прообразом якої було очищення стародавнього єврейського святилища в День викуплення. У тому старозавітному служінні святилище символічно очищалося кров’ю жертовних тварин, небесне ж святилище очищається досконалою жертвою, якою є кров Ісуса. Мешканці неба завдяки слідчому суду бачать серед померлих на землі тих, хто спочив у Христі і тому гідний брати участь в першому воскресінні. На цьому суді також стає зрозуміло, хто з тих, що ще живуть на землі перебуває у Христі, дотримуючись Божих заповідей, вірячи в Ісуса, покладаючись на Нього в справі спасіння, і хто, отже, гідний життя в Його вічному Царстві. Цей суд підтверджує справедливість Бога, Який спасає тих, хто вірить в Ісуса. Суд проголошує, що ті, хто зберегли вірність Богу, увійдуть до Царства Небесного. Коли ж це служіння Христа завершиться, закінчиться і відведений для людей час випробування перед Другим пришестям.
Бут. 2:18-25; Вих. 20:12; Повт. 6:5-9; Прип. 22:6; Мал. 4:5, 6; Мф. 5:31, 32; 19:3-9, 12;
Мк. 10:11, 12; Ів. 2:1-11; 1 Кор. 7:7, 10, 11; 2 Кор. 6:14; Єф. 5:21-33; 6:1-4
Друге пришестя Христа
Друге пришестя Христа – це блаженне сподівання Церкви і величне завершення справи Божої на землі. Пришестя Спасителя буде буквальним, особистим, видимим і одночасним для всього світу. При Його поверненні праведники, що до цього часу померли, будуть воскрешені і одночасно з живими праведниками будуть прославлені і піднесені на небо. Безбожні ж в цей момент помруть. Майже повне виконання найважливіших пророцтв, що послідовно розкривають історію світу, свідчить про швидке пришестя Христа. Час цієї події не відкрито, і тому ми повинні бути готові до неї в будь-який момент.
Мф. 24; Мк. 13; Лк. 21; Ів. 14:1-3; Дії. 1:9-11; 1 Кор. 15:51-54; 1 Сол. 4:13-18; 5:1-6;
2 Сол. 1:7-10; 2:8; 2 Тим. 3:1-5; Тит. 2:13; Євр. 9:28; Об'яв. 1:7; 14:14-20; 19:11-21